Dobra wiadomość dla miłośników staroci – w naszym nowoczesnym, pełnym elektroniki i nanotechnologii świecie zapanowała niedawno moda na powrót do stylu z przeszłości. Rozchwytywane są wszystkie przedmioty w stylu retro – i to obojętnie, czy są to ciuchy, meble, motocykle, czy też… wyglądające jak stara kaseta etui na iPhone’a. 

Z czego jednak wynika fakt, że coraz więcej osób przekonuje się do rzeczy „z duszą”? Wydaje się, że wpływ na to mogą mieć portale ogłoszeniowe, które niesamowicie spopularyzowały styl retro. Kiedyś, by zakupić parę przedmiotów liczących już sobie parędziesiąt ładnych lat, trzeba było wybrać się na giełdę (niejednokrotnie znacznie oddaloną od miejsca zamieszkania) lub do antykwariatu, nie wspominając już o tym, bez znacznej ilości gotówki lepiej było zostać w domu. Teraz jednak (na szczęście!) czasy się zmieniły. Ciekawe zakupowe okazje, a czasem nawet prawdziwe perełki znaleźć można, nie wychodząc z domu, dzięki portalom oferującym możliwość zamieszczania darmowych ogłoszeń.

W przeciwieństwie do giełd staroci, czy różnego typu jarmarków – w serwisach z ofertami ceny są względnie niskie. Za 50 złotych można na przykład kupić telefon z lat 30., za niecałe 700 złotych – piękną suknię ślubną w stylu z epoki, a już za 3.000 złotych – stylizowany na stary skuter Romet retro. Okazja goni okazję. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się za spędzenie paru chwil przed komputerem i wybranie jakiegoś pięknego klasyka z ogłoszenia.

Przewidywać można, że taki trend utrzyma się w naszym kraju dłużej – tym bardziej, że na rynku amerykańskim i zachodnioeuropejskim istnieje on już dłuższy czas i ma się świetnie. Jak wiadomo, ludzie mają tendencję do upraszczania sobie życia, więc jeżeli tylko coś można sobie ułatwić, dodatkowo wydając mniej pieniędzy, niż dotychczas – na pewno będzie to kontynuowane jeszcze przez długi czas.