Wyjeżdżając z kraju do Wielkiej Brytanii, Polacy muszą liczyć się z tym, że co kraj, to obyczaj i służba zdrowia nie wszędzie jest taka sama, ale czy to znaczy, że w Wielkiej Brytanii jest lepsza? Z tym zdaniem można polemizować.

Brytyjska służba zdrowia
Odpowiednikiem polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Wielkiej Brytanii jest NHCS czyli National Health Service. Tutaj można się zdziwić, bo wyjeżdżając z Polski, człowiek spodziewa się, że jeśli o służbę zdrowia idzie, to gorzej już nie będzie. Wielki jest więc zawód Polaka, kiedy okazuje się, że kolejki są jeszcze większe, a lekarze kompletnie nieprzygotowani do wykonywania zawodu. Okazuje się, że najlepiej jest wziąć telefon i wpisać w wyszukiwarkę polska apteka UK i leczyć się na własną rękę z nadzieją, że sobie nie zaszkodzimy.

Jak się leczyć?
Cóż, kiedy jesteśmy poza granicami naszego kraju i np. pracujemy w Wielkiej Brytanii, gdzie służba zdrowia nie jest w najlepszej kondycji, trudno jest znaleźć dobre rozwiązanie. Każdemu człowiekowi zdarza się zachorować, zwłaszcza, jeśli pracuje w trudnych warunkach. Zrozumiałe jest, że chce wtedy iść do lekarza. Co jednak zrobić, jeśli słabo zna się język, a lekarz diagnozy szuka w internecie bądź przepisuje paracetamol? Sytuacja jest trudna, ale nie bez wyjścia. Po pierwsze, z pomocą przychodzi internet (skoro lekarze w UK, a zapewne i w Polsce, korzystają z niego, by zdiagnozować pacjenta, my też możemy spróbować). Możemy spróbować wklepać w wyszukiwarkę polska apteka UK i poradzić się farmaceuty. To także zresztą jest praktykowane przez brytyjskich lekarzy – kiedy kolejki są już naprawdę duże, odsyła się pacjentów do aptek, by tam poradzili się farmaceutów.
Można także skorzystać z oferty prywatnej służby zdrowia, ale trzeba liczyć się z tym, że jest ona droga i nie każdego będzie stać na to, by leczyć się w ten sposób. Można jednak skorzystać z karty EKUZ, które pokryje koszty leczenia, jeśli wykażemy, że nasze życie było zagrożone.

Podsumowanie
Poziom zdrowia emigrantów jest na podobnym poziomie, co w Polsce, choć trudno to określić, skoro najlepiej jest wziąć telefon i poszukać polska apteka UK, żeby poprawić swój stan zdrowia.