Zapewnienie osobie wynajmującej nasze mieszkanie bezpieczeństwa jest naszym jako właścicieli obowiązkiem. Dlatego każdy wynajmujący powinien wiedzieć czym jest ekspertyza techniczna budynku i kiedy należy ją wykonać.

Ekspertyza techniczna budynku – co musisz wiedzieć

Rozbudowana dokumentacja, która jest sporządzana w oparciu o badania i szczegółowe pomiary techniczne nazywana jest ekspertyzą techniczną budynku. Taka dokumentacja daje dokładny obraz sytuacji (w tym także podstawę do wydawania rozmaitych decyzji budowlanych). Właśnie na podstawie informacji zawartych w dokumentacji ekspertyzy technicznej budynku wydawane są pozwolenia na modyfikację elewacji budynku czy decyzja o konieczności jego rozbiórki.

Kiedy potrzebna jest ekspertyza techniczna budynku?

Decyzja o wykonaniu ekspertyzy technicznej budynku pada po opinii inżyniera lub technika budowy z odpowiednimi uprawnieniami. Decyzja taka konieczne jest w przypadku konieczności zbycia nieruchomości, ale także wówczas, jeśli wynajmujący nasz dom, zażyczy sobie takiej ekspertyzy technicznej budynku np. wówczas, jeśli konieczne jest jego ubezpieczenie.

Ekspertyza techniczna budynku jest obowiązkowa, a o jej częstotliwości mówi polskie prawo. Bywa jednak tak, że o ekspertyzę będzie się ubiegał podmiot chcący podnająć na terenie naszego budynku np. lokal usługowy czy po prostu wynająć mieszkanie. W ekspertyzie technicznej budynku zawarte są wszystkie informacje dotyczące stanu budynku i zalecenia, jakie specjalista poleca celem utrzymania stanu budynku w dobrym stanie i zabezpieczeniu przed ewentualnymi wypadkami. W zależności od celu przeprowadzenia ekspertyzy, może ona kosztować od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy, a w przypadku dużych wielokondygnacyjnych budynków nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W zależności od celu ekspertyzy niewykluczony jest też ścisły termin usunięcie niedoróbek lub wprowadzenie niezbędnych dla ochrony życia lub zdrowia poprawek.