Dzianina i tkanina to dwa określenia materiałów, które często występują zamiennie albo wręcz używa się ich razem, a tak naprawdę nie każdy wie, czym się różnią. Hurtownia dzianin z reguły oferuje oba rodzaje produktów wykorzystywanych do szycia, ale tylko wiedza o właściwościach konkretnych modeli pozwoli wybrać materiał zgodnie z przeznaczeniem.

Metoda produkcji tkaniny oraz dzianiny

Hurtownia dzianin musi korzystać z odpowiednich materiałów, tylko wtedy produkowane tkaniny i dzianiny spełniają najwyższe oczekiwania i jednocześnie pozwalają przygotować doskonale skrojone ubrania, pościele i dekoracje do domu. Materiały powstają z przędzy i od tego trzeba zacząć.

W trakcie produkcji tkaniny korzysta się z dwóch układów nitek, które znane są jako osnowa oraz wątek. Układa się je w specjalny splot, co pozwala uzyskać bardzo dobre efekty. Wśród najpopularniejszych tkanin można wymienić na pewno dżins, flanelę, aksamit, jedwab oraz płótno, ale oczywiście jest tego o wiele więcej.

Z kolei, kiedy chodzi o dzianiny – do ich produkcji używa się jednej albo wielu nitek. Sam proces polega na przygotowaniu rządków albo kolumienek, które łączą się w charakterystyczne wzorki. Przypomina to nieco szydełkowanie, gdyż występują w nich oczka. Przygotowane materiały mają różną fakturę i grubość, charakteryzuje je rozciągliwość, czego nie można powiedzieć o tkaninach. Można wyróżnić dzianiny rządkowe, które znane są również jako wątkowe oraz kolumienkowe, czyli osnowowe.

Podstawowa różnica, kiedy chodzi o oba materiały to sposób produkcji, gdyż tkaniny zostają tkane, a dzianiny dziane. To bardzo istotna wiadomość, która pozwala na wybór odpowiedniego produktu w trakcie zakupów.

Pozostałe różnice

Hurtownia dzianin oferuje wiele produktów, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim właściwościami. Nie ma reguły, że tkanina jest lepsza od dzianiny, czy na odwrót. Tkaniny są trwalsze, dodatkowo nie zauważa się rozciągania materiału, dlatego ten rodzaj materiału jest szczególnie popularny, kiedy chodzi o dopasowane ubrania. Oprócz tego przypisuje im się swego rodzaju sztywność, której udało się uniknąć w przypadku dzianiny. To materiał sprężysty, rozciągliwy oraz bardzo miękki.

W trakcie procesów produkcji dresów czy T-shirtów z reguły wykorzystuje się dzianiny, a z kolei tkaniny służą do uszycia pościeli, eleganckich bluzek czy sukienek.