Łeba jest coraz częściej odwiedzanym miastem przez turystów. Cieszy fakt, iż nie tylko w piękne i słoneczne letnie dni, ale również w okrasie zimowym. To właśnie zimą, mieszkańcy nadmorskich kurortów oddychają z ulgą, a wraz z nimi nieliczni turyści, preferujący Łebę o tej porze roku. Ostatnimi czasy znacznie wzrosła ilość wyszukiwań w Google następujących fraz „Łeba kamera”, „Łeba ferie zimowe”, „Łeba zimą”, co sugeruje, iż to właśnie tam wiele osób decyduje się na spędzenie zimowego urlopu.

Łeba – ogólna charakterystyka

Łeba jest miastem liczącym około 4 tysięcy mieszkańców. W sezonie letnim liczba przebywających tam osób wzrasta nawet do 60 tysięcy. Taka różnica sprawia, iz poza sezonem przypomina ona wymarłe miasto. Pustka jest szczególnie odczuwalna na ulicy Turystycznej prowadzącej na zachód, w kierunku Hotelinki, Słowińskiego Parku Narodowego, pensjonatów, lokali gastronomicznych, stoisk z pamiątkami i fast foodami, które w tym okresie są zamknięte. Ponadto szeroka, piaszczysta i bezludna plaża, na której przy odrobinie szczęście można znaleźć kawałki bursztynu wyrzucone podczas sztormu. Największą jednak atrakcją są ruchome wydmy znajdujące się w Słowińskim Parku Narodowym, które nieustannie ziarenko po ziarenku, metr po merze, są przesuwane na wschód przy pomocy wiatru. Jest to fenomen na skalę Europy, który jest odwiedzany przez prawie 300 tys. osób każdego roku (oczywiście najczęściej latem). Ze szczytu wydm można zaobserwować z jednaj strony morze, a z drugiej jezioro.

Wyjątkowe atrakcje Łeby

Poniżej wyszczególnione zostały miejsca, które warto odwiedzić decydując się na wypoczynek w Łebie:

  • Ruiny kościoła św. Mikołaja – niedaleko nich w XIV w. ulokowana była rybacka osada, która dała początek Łebie. Niestety ruchome piaski, powodzie i potężne sztormy w 1558 i 1570 r. zupełnie zniszczyły wioskę. To przyczyniło się do migracji mieszkańców w obecne miejsce.

  • Molo zachodnie – posiada 310 m długości oraz pełni funkcję falochronu. Spacerując nim w trakcie sztormu, można zostać przemoczonym przez fale.

  • Budka z wędzonką – jako jedyna jest ona otwarta również w zimę. Znajduje się przy ul. Abrahama i oferuje najróżniejsze potrawy, w których królują ryby.

  • Kurhaus – jest to zabytkowy dom kuracyjny powstały dzięki niemieckiemu baronowi Herbertowi von Massowowi na wysokiej wydmie tuż przy plaży. To właśnie w nim znajduje się luksusowy hotel Neptun.

  • Góra Łącka – jest ruchomą wydmą w Słowińskim Parku Narodowym,która sunie na wschód z prędkością 2-10 m na rok, odsłaniając martwe drzewa i zasypując las.