Wypadające włosy to koszmar zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zwłaszcza, że wiele czynników może do tego stanu rzeczy doprowadzić. Najtrudniej walczyć z genetycznymi predyspozycjami – w tym przypadku konieczny może być nawet przeszczep włosów. Jednak również nieprawidłowa pielęgnacja może doprowadzić do tego, że nasze włosy staną się matowe, słabe, a w efekcie zaczną wypadać. Jak zatem pielęgnować włosy i skórę głowy, by nie borykać się z tym problemem?

Pozbądź się łupieżu

Łupież jest niezwykle poważnym problemem dermatologicznym, powodowanym przez grzyby i drożdże. Swędząca, łuszcząca się skóra sprawia nam ból, a także powoduje dyskomfort związany z mocno przetłuszczającymi się włosami i nieestetycznymi białymi pozostałościami łupieżu na ubraniach. Łupież ma także negatywny wpływ na stan naszych włosów, a mówiąc konkretniej – na ich cebulki. Chora, łuszcząca się skóra głowy działa nieprawidłowo. Zapycha ją nadmiar sebum, a nadmiar naskórka nie jest usuwany. Wpływa to bardzo negatywnie na ukrwienie skóry, a co za tym idzie dotlenienie cebulek włosów, które z czasem robią się coraz słabsze. Wyleczenie łupieżu jest zatem koniecznym krokiem, by nie dopuścić do szybszego wypadania włosów. Problem ten może dotyczyć także wysuszonej skóry głowy, na przykład przez korzystanie z nieodpowiednich preparatów. W takiej sytuacji warto sięgnąć po peeling, który pomoże pozbyć się złuszczającego się naskórka oraz odżywić skórę.

Maseczka i szampon

Odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji to to, co na wypadające włosy jest w stanie zadziałać niezwykle skutecznie. Nierzadko bowiem to właśnie nieodpowiednio dobrane preparaty są powodem osłabienia cebulek. Przede wszystkim zatem wybierzmy szampon do własnych preferencji – biorąc pod uwagę strukturę włosa (nisko-, średnio- bądź wysokoporowate), nie zaś ulubiony zapach. Do tego nie zapominajmy także o kosmetykach nawilżających i odżywiających, takich jak maseczki. Mają one przede wszystkim zadbać o zdrowie skóry głowy, która – jak wspomnieliśmy wyżej – musi być ukrwiona na tyle, by stymulować wzrost włosa. Warto także skorzystać z dedykowanych typom włosów olejkom naturalnym. Olejowanie stało się ostatnio bardzo modne. Jednak uważajmy, by nie zapchać zbytnio porów skóry, gdyż to może spowodować jej niedotlenienie.

Zadbaj o dietę

Co na wypadające włosy może być lepsze, niż zdrowa dieta? Przecież każdy z nas wie, że pewne witaminy i składniki odżywcze są niezbędne do tego, by zachować zdrową skórę oraz mocne włosy. To przede wszystkim witaminy z grupy B, witamina H (biotyna), ale także kwasy omega, cynk czy witamina E. Znajdziemy je w produktach spożywczych, choć oczywiście możemy także wspomagać się suplementami, które bez problemu znajdziemy w aptece.

A jakie Wy znacie sposoby na odpowiednią pielęgnację włosów?