Śluzówka gardła jest delikatna i narażona na różne czynniki ją podrażniające. Gardło może nas drapać na przykład z powodu zbyt suchego powietrza w domu, narażenia na dym, alergii, długotrwałego mówienia lub po prostu przeziębienia. Jak radzić sobie z podrażnionym gardłem?

Przyczyny podrażnionej śluzówki gardła

Najczęstszą przyczyną podrażnień gardła w sezonie zimowym jest zbyt suche powietrze – czy to w domu, czy na zewnątrz. Skutkiem jest wysuszenie śluzówki gardła, co z kolei powoduje uczucie drapania, łaskotania czy suchości w gardle. Może temu towarzyszyć chrypka czy drapanie w czasie przełykania. Podobne objawy może dawać spanie w otwartymi ustami, palenie papierosów, długotrwałe mówienie, narażenie na drażniące substancje, a także wymioty lub refluks żołądkowo-przełykowy. Jeśli podrażnieniu gardła towarzyszy swędzenie, przyczyną może być alergia, natomiast ból gardła może świadczyć o infekcji. Zazwyczaj ból i podrażnienie gardła połączone z kaszlem, katarem i złym samopoczuciem są oznaką niegroźnego przeziębienia, jednak mocny ból gardła z gorączką wymaga wizyty u lekarza, ponieważ może świadczyć o anginie i wymagać leczenia antybiotykiem.

Sposoby na podrażnione gardło

Przede wszystkim należy wyeliminować przyczynę podrażnienia gardła – ograniczyć palenie papierosów czy przebywanie w suchych pomieszczeniach, a jeśli cierpimy na alergię czy infekcję – stosować odpowiednie leki. Ulgę przynieść mogą domowe sposoby na ból i suchość w gardle. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe nawilżenie pomieszczeń – wietrzyć mieszkanie, nie używać klimatyzacji, stosować nawilżacze powietrza lub rozwieszać na grzejnikach mokre ręczniki. Do płukania gardła można zastosować napary ziołowe – z siemienia lnianego, mięty, imbiru, tymianku, eukaliptusa, aloesu, werbeny czy sosny. Jeśli czujesz, że drapanie w gardle to oznaka początków przeziębienia, warto spróbować znanych „babcinych” metod – ciepłych okładów na gardło, syropu z cebuli, ciepłej herbaty z sokiem malinowym lub mleka z miodem i czosnkiem. Gdy domowe sposoby zawiodą, po pomoc można skierować się do apteki. Na rynku dostępne są różne preparaty, spraye, płukanki, syropy czy tabletki do ssania na gardło. Preparaty te zwykle zawierają naturalne substancje nawilżające i ochraniające śluzówkę gardła, takie jak: porost islandzki, aloes, sosna, lipa, tymianek czy prawoślaz, a także glicerol oraz witaminy A i E. Dla dzieci wybrać można spraye czy lizaki na ból gardła, natomiast jeśli objawy spowodowane są infekcją – warto wypróbować przeciwzapalne tabletki do ssania na gardło. Zawierają one substancje przeciwzapalne i miejscowo przeciwbólowe, np. lidokaina, paracetamol, ibuprofen. Dla dzieci z pewnością znajdziemy również smakowe tabletki do ssania na gardło, które zachęcą malców do ich stosowania.