Kupując auto powinniśmy mieć ograniczone zaufanie do sprzedawcy. Piękne słowa i miłe usposobienie nie powinno nas zwieźć. Niestety coraz częściej się zdarza, że zostajemy po prostu oszukani.

Najpopularniejszą kwestią w tej sprawie jest zatajenie prawdziwego stanu licznika w zakupionym aucie. Zaznaczmy, że jest to nielegalna technika, za którą mogą odpowiadać jako wykroczenie. Sprzedawca w ten sposób podnosi wartość auta. Wtedy jesteśmy przekonani, że auto w tak niskiej eksploatacji nie powinno przysporzyć nam zmartwień w postaci wkładu finansowego w naprawy techniczne. Zdarzy się, że sprzedawca wręcz specjalnie kupuje auto z dużym przebiegiem w niskiej cenie, tak by później obniżyć jego przebieg i możliwie jak najwięcej na nim zarobić. Licznik można cofnąć o dowolną liczbę kilometrów. Można go nawet cofnąć do zera. Choć sprzedawcy nie porywają się na aż tak drastyczne przesunięcie licznika.

Sprawdzenie oryginalnego stanu licznika

Jeśli auto było serwisowane nie powinniśmy mieć problemu ze sprawdzeniem oryginalnego przebiegu. Podczas przeglądów spisywany jest stan licznika za każdym razem. Zatwierdzony jest pieczątką, więc jesteśmy pewni co do ilości przejechanych kilometrów na tarczy licznika.

Opony danego auta są także wyznacznikiem przejechanych kilometrów. Na jednym komplecie opon pojazd może przejechać 60tys. kilometrów. Jeśli są oryginalne można ocenić stan ich zużycia, dokonać pomiaru bieżnika i wtedy porównać z przebiegiem licznika.

Mechanicy dokonując napraw zostawiają pod maską karteczki z zaznaczeniem wymienionych rzeczy, ale i nie zapominają o wpisaniu przebiegu przy każdej takiej wymianie. Tu jest problem, ponieważ sprzedawca może sobie taką karteczkę po prostu zerwać. Warto jednak to sprawdzić. Może akurat nieuważny sprzedawca przeoczył ten fakt, a wtedy my mamy następny dowód.

Bywa tak, że posiadamy znajomego mechanika, który po prostu fachowym okiem może ocenić stan auta. W tej kwestii ocena może być niedokładna, ale przy większym „podkręceniu” licznika nasz znajomy mechanik na podstawie stanu technicznego auta rozpozna ten fakt.

Bez tych ważnych informacji nie mamy pewności, jakie auto kupujemy. Tym bardziej warto rozważyć auta z gwarancją, bo na rynku możemy znaleźć już kilka firm oferujących takie usługi dla samochodów używanych. Warto się z nimi zapoznać, bądź po nowe, wymarzone auto wybrać się z fachowcem, by nie zostać oszukanym. Przejechane kilometry mają wpływ na stan techniczny auta, więc jest to ważna informacja. Nie dajmy sprzedawcom satysfakcji z kupna czegoś co nie jest warte swojej ceny.