Mleko modyfikowane to mleko krowie poddane takiej obróbce, aby było jak najbardziej zbliżone składem do mleka kobiety karmiącej piersią. Jest ono przeznaczone dla maluchów, których mamy nie mogą dostarczyć dziecku naturalnego pokarmu. Zmiany wprowadzone w mleku to przede wszystkim obniżenie ilości białka, zmiana jego składu, zwiększenie ilości tłuszczów nienasyconych i laktozy oraz zmniejszenie ilości potasu, sodu i chloru. Produkt ten jest również wzbogacany o witaminy A, E, D, C, niektóre minerały (np. żelazo, jod), taurynę, karnitynę i prebiotyki.

Mleko modyfikowane jest bezpiecznym zamiennikiem mleka naturalnego i może być stosowane bez obaw o zdrowie malucha.
W przypadku, gdy dziecko jest uczulone na laktozę, na rynku jest również dostępne mleko modyfikowane pozbawione tego składnika lub zawierające go w śladowej ilości. Stosowanie takiego pokarmu należy wcześniej bezwzględnie skonsultować z lekarzem.

Mleko modyfikowane dzielimy na kilka rodzajów w zależności od wieku dziecka:
– mleko początkowe (1 w nazwie) – dostosowane do potrzeb noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia;
– mleko następne (2) – dobrane do sprawniej działającego układu trawiennego maluchów, zabezpieczające odpowiednio ich zapotrzebowanie kaloryczne;
– mleko junior (3, 4, 5) – podawane dzieciom w przedziale 1-3 rok życia.

Produkty te mają swoje zalety i wady. Korzyścią jest możliwość karmienia mlekiem modyfikowanym przez osobę inną niż matka. Ponadto pokarm w butelce pozwala kontrolować odpowiednią jego ilość
dla malucha oraz tempo spożywania.

Wadą takiego produktu jest wolniejsze trawienie przez organizm dziecka mleka modyfikowanego w stosunku do naturalnego, dlatego konieczne jest jego podawanie w mniejszych dawkach.
Oczywistym minusem jest również fakt, iż czas przygotowania i podania takiego jedzenia jest dłuższy niż w przypadku nakarmienia piersią.

Szukając odpowiedniego mleka modyfikowanego, należy kierować się głównie wysoką jakością i zawartością składników odżywczych. Wartościowy produkt zawiera kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, których organizm nie może sam syntetyzować, a których potrzebuje do prawidłowego rozwoju układu nerwowego malucha. Mleko modyfikowane powinno mieć również w składzie prebiotyki i probiotyki.
Te pierwsze związki polepszają wydalanie i jakość stolca dziecka. Probiotyki również poprawiają działanie układu pokarmowego poprzez zwiększenie przyswajalności składników odżywczych.
Związki te znajdziemy w wielu mlekach modyfikowanych dostępnych na rynku, np.: Hipp Combiotik, Nan Nestle czy Pronutra Bebilon.