Znajomość podstawowych terminów, używanych w materiałoznawstwie może zdecydowanie ułatwić życie osobom, które rozpoczynają przygodę z szyciem lub chcą świadomie decydować o tym, jakimi materiałami się otaczają. Poza kolorystyką materiałów, mającą wpływ na efekt wizualny, ważne są parametry, rzutujące na właściwości tkaniny. Wśród dużej liczby rodzajów tkanin, najbardziej popularne i najpraktyczniejsze są materiały naturalne oraz większość, spośród tkanin chemicznych.

Najpierw określ, jakie znasz rodzaje tkanin

Wśród tkanin naturalnych najczęściej stosowaną przy produkcji odzieży oraz tekstyliów dekoracyjnych jest bawełna czy dzianiny dresowe. Oprócz bawełny często stosuje się len, jutę, jedwab, kaszmir, konopie. Chemiczne tkaniny, które są przygotowywane pod kątem przeznaczenia: lyocell, poliamid, wiskoza, poliester sprawdzają się wtedy, gdy materiał musi wyróżniać się szczegółowymi, niezawodnymi właściwościami. Bawełna jest materiałem, pozyskiwanym z natury, a jej zaletą jest oddychalność włókien oraz chłonność. Tekstylia bawełniane ulegają szybkiemu mnięciu oraz nie wysychają szybko. Juta, len i konopie w postaci tkanin schną szybciej.

Tkaniny naturalne i chemiczne

Sztucznie wytworzone tkaniny powinny spełniać potrzeby późniejszego użytkowania. Dlatego to, jakie znasz rodzaje tkanin i jaki dobierzesz do swojego dzieła, będzie miało wpływ nie tylko na sposób i jakość wykonania, ale komfort użytkowania. Tkaniny elastyczne są praktyczne, nie ulegają zagnieceniom oraz są niezwykle sprężyste. Materiały celulozowe nie są odporne na zagniecenia, lecz na tarcie. Należy je prać e programach do prania delikatnych tkanin. Droższa celuloza – wiskoza, czyli lyocell jest bardzo wytrzymały, nie ulega zagnieceniom. Poliamid, poliester oraz poliakryl są odporne na uszkodzenia oraz znakomicie sprawdzają się na co dzień. Wśród takich, jakie znasz rodzaje tkanin należy dobrać materiał, który pasuje zestawieniem oraz odpowiednio odbija światło. Warto pamiętać, że każdy szczegół może mieć znaczenie dla efektu.