Właściwości wód termalnych znane już były w starożytnym Rzymie. Korzystał z niej niemal każdy w łaźniach publicznych, a dostarczano je do miast za pomocą akweduktów. Co sprawia, że już starożytni Rzymianie pokochali wodę termalną, a jej popularność sięga dzisiejszych czasów?

Woda termalna wydobywana jest z wnętrza ziemi, znajduje się nawet do 6000 metrów pod powierzchnią – nie ma więc styczności z zanieczyszczeniami znajdującymi się na powierzchni. Posiada wiele cennych pierwiastków takich jak wapń, żelazo, krzem, selen, sód, co czyni ją wodą wysokozmineralizowaną. Po wydobyciu temperatura wody to około 20 stopni, we wnętrzu ziemi podlega ciągłemu nagrzewaniu – zawdzięcza temu swoje lecznicze właściwości. A zalet wody termalnej jest sporo: nawilża i regeneruje skórę, skutecznie walczy z procesami starzenia, koi podrażnienia oraz działa antyalergicznie, posiada właściwości antyoksydacyjne, a nawet poprawia koloryt skóry.

Wykonując codzienną pielęgnację skóry warto zaopatrzyć się w wodę termalną, na rynku dostępnych jest wiele propozycji, m. in. od Avene, La Roche – Posay Eau, Uriage, Vichy. Jak dobrać właściwą wodę termalną? Każda ma trochę inny skład i rozkład pierwiastków. W zależności od problemów, jakie są obecne na cerze. Na przykład osoby z trądzikiem powinny wybrać markę, która posiada w składzie dużą zawartość krzemu, siarki, magnezu czy cynku, natomiast osoby borykające się z alergiami chętniej sięgają po wody bogate w wapno i magnez.

Woda termalna sprawdzi się zarówno latem, podczas upałów jak i w zimie w sezonie grzewczym niezależnie od problemów z jakimi zmaga się cera. W obu przypadkach skóra może być znacznie przesuszona i potrzebować nawilżenia, ochłody bądź regeneracji. Przyda się także po intensywnym opalaniu czy po goleniu. Kosmetyki z wodą termalną stosować można w dwojaki sposób: rozpylać na skórze i pozostawić do wyschnięcia lub rozpylić i po około 30 sekundach zmyć płatkiem kosmetycznym bądź chusteczką. Warto zapoznać się ze sposobem użycia sugerowanym przez daną markę na opakowaniu lub przetestować, jaki sposób służy skórze najbardziej.

Jakich efektów można się spodziewać używając regularnie wodę termalną w pielęgnacji cery? Skóra będzie napięta i nawilżona, wszelkie niedoskonałości i podrażnienia będą się szybciej goić. Po kilku tygodniach unormuje się wydzielanie sebum, dodatkowo cera ładnie zmatowieje. Z pewnością stosowanie kosmetyków wzbogacone o naturalne składniki takie jak woda termalna przynosi najlepsze i długotrwałe efekty.