Ból brzucha u dziecka nigdy nie powinien być bagatelizowany w przypadku jego wystąpienia u niemowląt czy dzieci. Jego pojawienie się ma najczęściej związek ze spożyciem nieświeżego, zakażonego jedzenia.

Zatrucia pokarmowe powodowane są przez wirusy, bakterie lub pasożyty oraz wydzielane przez nie toksyny. Zazwyczaj sytuacje te są konsekwencją rozwoju tych organizmów na resztkach jedzenia, spożycia zakażonej żywności, złego przechowywania jedzenia (także w lodówce) lub kontaktu z chorą osobą czy zanieczyszczonymi przedmiotami. Najczęściej ból brzucha u dzieci, będący konsekwencją zatrucia, powodowany jest przez bakterie salmonelli, gronkowca złocistego, listerii, yersinii, jadu kiełbasianego oraz rotawirusami, norowirusami i enterowirusami.

Pierwszymi objawami zatrucia pokarmowego u dziecka są osłabienie, apatia i senność. Niemowlęta nierzadko są wtedy także bardziej płaczliwe i zaniepokojone. Początkowo u dziecka zaobserwować można wzmożone pragnienie, które maleje wraz ze wzrostem stopnia odwodnienia.

Typowymi objawami odwodnienia u dzieci są:
• wysuszenie błon śluzowych
• wyschnięcie ust, pojawienie się chrypki
• zapadnięcie gałek ocznych i ciemiączka
• spadek liczby moczonych pieluszek
• suchość, bladość skóry
• zmniejszenie elastyczności skóry.
Zatrucie pokarmowe u dzieci objawia się wystąpieniem biegunki, wymiotów, pojawić się może również kurczowy ból brzucha u dzieci oraz zmniejszenie apetytu. Nie każde zatrucie pokarmowe wymaga stosowania leczenia farmakologicznego, zleconego przez lekarza. W niegroźnych przypadkach wystarczające będzie zastosowanie domowych sposobów wyrównania równowagi elektrolitowej oraz zapobiegania odwodnieniu. Należą do nich m.in.:
• podawanie płynów elektrolitowych, wody z glukozą, marchwianki, kleiku ryżowego czy niskosłodzonej herbaty
• przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach za pomocą probiotyku z bakteriami kwasu mlekowego
• w przypadku dzieci karmionych piersią – podawanie mleka mamy
• na dolegliwości biegunkowe stosowanie kuracji węglem leczniczym.

W przypadku długotrwałego nieustępowania, a wręcz nasilania się dolegliwości, wystąpienia niezmniejszającej się po podaniu leków gorączki, pojawienia się krwi w wymiocinach lub stolcu oraz przy objawach silnego odwodnienia (śpiączka, drgawki, przyspieszenie oddechu, bicia serca, brak reakcji na bodźce) konieczna jest pilna konsultacja lekarska.
Kluczowe dla ulżenia dolegliwościom towarzyszącym zatruciu pokarmowemu jest podawanie odpowiedniej ilości płynów nawadniających. Niemniej istotna jest profilaktyka zatruć w postaci szczepienia niemowląt przeciwko rotawirusom, bezpiecznego przechowywania produktów żywnościowych, niepodawania dzieciom grzybów i zachowywania podstawowych zasad higieny, aby ból brzucha u dzieci nie był często pojawiającym się problemem.