Sytuacja rozwija się dynamicznie i niełatwo jest określić jej wynik, co sprawia, że coraz więcej osób obawia się utraty pracy. Jedno jest pewne – dezorientacja, brak konkretów oraz nieustannie napływające newsy negatywnie wpływają na nastroje społeczeństwa. Co warto wiedzieć o zwolnieniu z pracy na skutek koronawirusa?

Koronawirus a zwolnienie z pracy

Wielu pracowników obawia się, iż obecnie zaistniała sytuacja wpłynie na ich zatrudnienie. Zwolnienia z pracy oraz obniżki wynagrodzenia stają się coraz bardziej powszechne, a ludzie odczuwają niepewność związaną z utrzymaniem miejsca pracy lub zatrudnienia osoby bliskiej. Wszystkie te obawy można zaobserwować, spoglądając na wzrost wyszukiwań w Google takich fraz jak „porady prawne łódź – koronawirus” czy „utrata pracy pandemia – Kraków”. Prognozuje się, iż dziesiątki tysięcy osób stało się zagrożonych utratą pracy na skutek epidemii Covid-19. W szczególnie niekorzystnej sytuacji znalazły się firmy działające w branżach takich jak na przykład gastronomia, turystyka czy transport, niemniej jednak pracownicy pozostałych firm także obawiają się o swoje miejsce pracy.

Zwolnienie pracownika – jakie prawo ma pracodawca w obecnej sytuacji?

Jak się okazuje, w dalszym ciągu pracodawca ma prawo zwolnić pracownika. Zagrożenie koronawirusem nie wpłynęło na zmiany w Kodeksie Pracy. Nadal obowiązują zasady dotyczące okresu wypowiedzenia. A dokładniej, okres wypowiedzenia jest zależny od stażu pracy pracownika i wynosi:

  • Dla okresu zatrudnienia poniżej 6 miesięcy – 2 tygodnie wypowiedzenia;
  • Dla okresu zatrudnienia od 6 miesięcy do trzech lat – miesiąc wypowiedzenia;
  • Dla okresu zatrudnienia powyżej trzech lat – trzy miesiące wypowiedzenia.

Na co warto zwrócić uwagę przy ewentualnym rozwiązaniu umowy lub zwolnieniu?

Przy ewentualnym zwolnieniu lub rozwiązaniu umowy warto zwrócić uwagę na:

  • Niezależnie od rodzaju zatrudnienia, zaleca się, aby każdy ponownie przeczytał umowę, zwracając uwagę na jej ustalenia: zarówno prawa, jak i obowiązki;
  • Powinno się zweryfikować, czy pracodawca działał według wymogów formalnych oraz, czy przy zwolnieniu kierował się obiektywizmem. Kryteria powinny obejmować wytyczne takie jak staż pracy, umiejętności danego pracownika i doświadczenie.
  • Nie jest zalecany wybór rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Pracownik może tedy stracić część wynagrodzenia za czas wypowiedzenia.
  • Warto pamiętać, iż pracownikom zwolnionym w ramach zwolnienia grupowego przysługuje odprawa pieniężna, zależna od stażu pracy.