Zgaga – nieprzyjemna dolegliwość, z którą można sobie poradzić
Zbyt obfity, tłusty i ciężki posiłek, a do tego przejedzenie, nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie układu pokarmowego. W takich sytuacjach często odczuwane jest palenie lub pieczenie w przełyku, do tego kwaśne odbijanie. To zgaga, czyli oznaka zbyt dużej ilości kwasu powstającego w żołądku.
Zgaga – przyczyny
Zgaga, która pojawia się sporadycznie po spożyciu zbyt ciężkiego posiłku, nie jest chorobą. Stanowi bowiem reakcję organizmu na nadmierną ilość kwasu wydzielanego w żołądku. Odczuwane jest to jako pieczenie lub palenie w przełyku, ból za mostkiem, który może promieniować. Do tego dochodzi kwaśne odbijanie treści żołądkowej.
Jedni odczuwają zgagę po zbyt tłustym posiłku, inni zaś po zjedzeniu nie tylko tłustych, ale i pełnych cukru ciast czy ciastek. Kawa, owoce, wysoko przetworzona żywność – wiele produktów i potraw może prowadzić do wystąpienia zgagi. Jest to dość indywidualna kwestia. Na sporadycznie pojawiającą się dolegliwość mogą pomóc środki zobojętniające kwas żołądkowy, na przykład Anesteloc. Jeśli jednak zachodzi chęć, by uniknąć dalszych problemów, jak i ograniczyć występowanie nieprzyjemnych dolegliwości, należy zmienić dietę i nawyki żywieniowe.
Już nie zgaga, a refluks
Zgaga, która pojawia się już nie sporadycznie, a praktycznie po każdym posiłku, niezależnie od spożytych produktów, najczęściej jest objawem choroby refluksowej żołądka. W takim wypadku koniecznością jest wizyta lekarska, diagnostyka i wdrożenie leczenia farmakologicznego. Bagatelizowanie problemu prowadzi do coraz bardziej odczuwalnych objawów, ale i nieprawidłowości w funkcjonowaniu całego układu pokarmowego.
Sposoby na zgagę
Ze zgagą można walczyć nie tylko zmieniając codzienny jadłospis. Warto zmodyfikować dotychczasowe nawyki żywieniowe, czyli jeść mniej, a częściej. Posiłki spożywać w spokoju, powoli, dokładnie przeżuwając. Nie powinno się również wypijać zbyt dużych ilości płynów w trakcie jedzenia. Bezpośrednio po posiłku nie należy leżeć ani podejmować aktywności fizycznej.
Z domowych sposobów sprawdza się picie mleka, zjedzenie kilku migdałów czy wypicie szklanki ciepłej wody z rozpuszczoną sodą oczyszczoną, w ilości jednej łyżeczki. Są to produkty, które wpływają na neutralizację kwasów żołądkowych. Zarówno ze sporadycznie występującą zgagą, jak i refluksem, można sobie poradzić stosując indywidualnie dobrane metody i/lub leczenie farmakologiczne.