Katar u niemowlaka jest dolegliwością bardziej uciążliwą niż u dorosłych, ze względu na fakt, że dzieci poniżej 1 roku życia oddychają wyłącznie przez nos. Zatkanie kanałów nosowych powoduje nie tylko trudności z oddychaniem czy spaniem, ale również jedzeniem, a ponadto może być przyczyną rozwoju zapalenia zatok, płuc, oskrzeli czy uszu.
Niestety katar u niemowlaka to sytuacja, która prędzej czy później spotka większość świeżo upieczonych rodziców. Warto więc zawczasu zaopatrzyć się w akcesoria, które pomogą przetrwać i maksymalnie skrócić ten trudny dla dziecka czas.
Katar u niemowlaka jest łatwy do zdiagnozowania, gdyż objawia się charakterystycznymi problemami w oddychaniu, jak również wzmożoną płaczliwością, rozdrażnieniem, bólem głowy, co przekłada się na spadek apetytu i ogólny niepokój u dziecka. Oczyszczanie zatkanego noska jest głównym sposobem na katar u niemowlaka. Wykonuje się go za pomocą soli fizjologicznej lub wody morskiej w sprayu. Po aplikacji do każdej z dziurek należy pozostawić preparat na chwilę, aby płyn miał szansę rozpuścić gęstą wydzielinę i udrożnić nos. Opróżnienie nosa można wykonać za pomocą silikonowej gruszki z miękką końcówką lub w przypadku silniejszego kataru – aspiratorem do nosa. Są to urządzenia dostępne w formie ręcznej oraz elektrycznej. Dobór odpowiedniej metody jest kwestią indywidualną i zależy od stopnia zaawansowania dolegliwości, jaką jest katar u niemowlaka. Bezwzględnie zabronione jest natomiast używanie do tego celu patyczków higienicznych, którymi łatwo można uszkodzić wrażliwą błonę śluzową nosa niemowląt.
Na katar u niemowlaka skuteczne może okazać się także wykonanie inhalacji za pomocą inhalatora lub naczynia z gorącą wodą. Do inhalacji używa się zazwyczaj soli fizjologicznej, naparów z szałwii, rumianku lub olejków eterycznych, które wdychane z parą wodną zmniejszają obrzęk błon śluzowych, ułatwiając oczyszczenie nosa z zalegającej wydzieliny. Podobny efekt daje stosowanie plasterków lub maści z zawartością substancji lotnych udrażniających nosek, które są przystosowane do użycia już u najmniejszych dzieci. Dobre efekty przynosi również nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko, ułożenie nieco wyżej główki dziecka oraz kontynuowanie karmienia piersią, ponieważ mleko matki dostarcza w czasie infekcji niezbędnych do jej zwalczenia przeciwciał.
Jeżeli zastosowanie powyższych metod nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i ulgi w katarze, należy zasięgnąć porady lekarskiej, aby upewnić się, że katar u niemowlaka nie jest efektem zakażenia bakteryjnego.