Amazonia, jednoznacznie kojarzy się większości z nas z występującymi tam lasami deszczowymi. I słusznie w samej Amazonii to właśnie cecha charyzmatyczna – niepoznane, nieprzejednane i budzące ogromny zachwyt lasy deszczowe. Jednak Amazonia to nie jedynie lasy deszczowe.

Amazonia jako kraina położona jest na ternie dziewięciu państw; Brazylii, Boliwii, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Peru, Wenezueli, Kolumbii a także Surinamu. Takie położenie Amazonii sprawia, że poza obecnymi tam lasami deszczowymi kraina ta niesie również dziedzictwo tych właśnie krajów. Co jeszcze sprawia, że kraina ta przyciąga jak magnez zarówno turystów, badaczy jak i zwykłych ludzi?  Poza pięknymi, niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju widokami Amazonia przyciąga jeszcze jedna nazwa -nazwą plemienia, które kiedyś zamieszkiwało te tereny.

Plemiona, które zamieszkiwały te właśnie treny to Indianie. Bardzo głośno zrobiło się o nich w momentach, kiedy do naszych uszu docierały kolejne wiadomości głoszące szybko zbliżający się koniec świata. To kolejny przykład na to, że Amazonia to niepowtarzalna i piękna kraina, która wzbudza ciekawość w niejednym człowieku a wynika to zapewne z pewnego rodzaju tajemniczości, która niesie za sobą ta właśnie kraina.

Amazonia jest jednak płucami Ameryki Południowej ponieważ ilość znajdujących się tam drzew sprawia, że życie jest tam w ogóle możliwe. Niestety rozwój cywilizacji i chęć posiadania coraz większych połaci ziemi uprawnej dotarł i do tamtych obszarów. Związane jest to niestety z regularnie trwająca na tym obszarze wycinka właśnie drzew. W zastraszająco szybkim tempie z powierzchni Ziemi znikają sekwoje, których wiek jest trudny do określenia.

Jednak strata sekwoi to nie wszystko, wraz z tymi leciwymi drzewami z powierzchni naszej ziemi, znikają również gatunki roślin i zwierząt, które warunki do bytowania mają jedynie w tym właśnie miejscu. Jak można więc zauważyć Amazonia to dziedzictwo nie gestem nie przykładamy się w sposób znaczący do zniszczenia lasów deszczowych.