W chorobach zapalnych narządu ruchu – w tym w schorzeniach o etiologii reumatoidalnej bardzo ważne jest z jednej strony ograniczenie stanu zapalnego, a z drugiej – ograniczenie dolegliwości bólowych, które generują najwięcej cierpienia u pacjentów. Środki takie, jak Aspicam Bio zawierają niesteroidowe leki przeciwzapalne, które należą obecnie do najpopularniejszych preparatów dostępnych bez recepty, stosowanych do zwalczania bólu oraz ograniczania stanu zapalnego w obrębie narządu ruchu.

Czym dokładnie jest Ascpicam Bio?

Preparat Aspicam bio jest niczym innym, jak lekiem z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancją czynną preparatu jest meloksykam (meloxicamum), lek ten działa o wiele silniej na indukowaną cyklooksygenazę 2, a więc enzym typowo biorący udział w prowokowaniu stanu zapalnego i towarzyszących mu dolegliwości. Co istotne, lek ten ma silniejsze działanie blokujące w stosunku do cyklooksygenazy 2 niż COX-1, co zmniejsza ryzyko typowych dla zablokowana cyklooksygenazy-1 działań niepożądanych:
·        Zaburzeń przepływu nerkowego,
·        Choroby wrzodowej żołądka,
·        Krwawienia z przewodu pokarmowego,
·        Zaburzeń agregacji płytek (pot. krzepnięcia).

Ze względu na to, że aspicam Bio jest preparatem stosowanym przewlekle, to bez wątpienia bezpieczeństwo wynikające z ograniczonego oddziaływania na cyklooksygenazę-2 ma duże znaczenie dla pacjentów używających tego preparatu. Jest on bowiem zarejestrowany w ograniczaniu dolegliwości choroby zwyrodnieniowej stawów, przewlekłych schorzeń reumatologicznych (RZS) lub zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa.
Mechanizm działania tego preparatu związany jest przede wszystkim z ograniczaniem produkcji mediatorów stanu zapalnego – pochodnych kwasu arachidonowego, który przerabia cyklooksygenaza-2. Mediatory te prowadzą m.in. do powstawania przesięku naczyniowego, obrzęku, przekrwienia, zwiększenia wrażliwości na bodźce bólowe oraz wystąpienia nadmiernego ucieplenia okolicy objętej zapaleniem. Ze względu na oddziaływanie na cyklooksygenazę w ośrodkowym układzie nerwowym, preparaty takie jak Aspicam Bio ograniczają odczuwanie bólu związanego z chorobami reumatologicznymi.

Czy preparat Aspicam Bio jest bezpieczny?

Jak najbardziej tak! Niemniej jednak warto poinformować lekarza lub farmaceutę o jednoczesnym stosowaniu preparatu Aspicam Bio z innymi lekami.