Jeśli chcemy zacząć przygodę z odnawianiem oraz stylizacją mebli nie potrzebujemy wielkiego warsztatu i specjalistycznych maszyn. Aby przeprowadzić metamorfozę mebla wystarczy nam niewiele miejsca w garażu lub piwnicy, kilka podstawowych narzędzi i trochę umiejętności.

Usuwanie starych powłok lakierniczych

Do pozbycia się grubej warstwy starej farby przydatna będzie opalarka, którą możemy kupić już za 30 zł w markecie oraz cyklina, która kosztuje parę złotych. Po podgrzaniu farba z łatwością da się zeskrobać cykliną. Zamiast opalarki możemy użyć środka chemicznego do usuwania starych powłok malarskich. Jest on zazwyczaj w formie żelu, który nakładamy na powierzchnię, a po paru minutach farba się rozpuszcza i możemy ją ściągnąć za pomocą cykliny lub szpachelki. Taki preparat kosztuje około 50zł.

Uzupełnianie ubytków

Na starych meblach zazwyczaj znajdziemy jakieś wgłębienia, dziury lub ubytki. Miejsca te musimy wypełnić szpachlą do drewna, a następnie wyrównać papierem ściernym. Szpachle do drewna kosztują koło 10zł. Dostępne są w kolorze białym lub w kolorach zbliżonych do różnych gatunków drewna. Jeśli mebel będzie malowany wystarczy nam zwykła biała szpachla.

Szlifowanie powierzchni

Do tego celu potrzebować będziemy papieru ściernego w kilku gradacjach (od 60 do 180). Jeśli mamy wiertarkę lub szlifierkę oscylacyjną możemy ułatwić sobie pracę za pomocą papierów ściernych na rzep przystosowanych do naszego narzędzia.

Przygotowanie do malowania

Aby farba dobrze trzymała się do naszego mebla musimy oczyścić wszystkie powierzchnie. Kurz powstały podczas szlifowania wymiatamy. Jeśli mamy kompresor możemy ułatwić sobie pracę i odmuchać wszystkie zakamarki mebla. Następnie powierzchnie musimy odtłuścić za pomocą benzyny ekstrakcyjnej, rozpuszczalnika uniwersalnego, acetonu lub jakimś podobnym produktem.

Malowanie

Aby stary mebel uzyskał nowe życie misi być koniecznie pomalowany. Do stylizacji mebli najlepiej nadaje się farba kredowa. Farby kredowe występują w wielu kolorach, są bezwonne i bezpieczne dla zdrowia. Farba kredowa szybko schnie, bardzo dobrze kryje oraz ma dużą przyczepność dzięki czemu pomalować nią możemy prkatycznie wszystko (m.in. drewno, metal, szkło, ceramikę, plastk). Po pomalowaniu farbę kredową musimy zabezpieczyć lakierem do farb kredowych lub woskiem.