Używanie ręczników papierowych jest wszechobecne w każdym gospodarstwie domowym, podczas wielu czynności. Producenci ręczników papierowych zapewniają, że są one produkowane z naturalnych surowców, zgodnie z postulatami ekologii. Jednak istnieje druga strona medalu, która nie jest tak optymistyczna.

Ręczniki papierowe wcale nie są „eko”?

Ręczniki papierowe powstały tak naprawdę przez przypadek, podczas produkcji papieru toaletowego. Uzyskano papier zbyt gruby i zbyt twardy, by mógł służyć jako papier toaletowy, dlatego powstał pomysł, by używać tego papieru do rąk lub do wycierania nosa. Od tamtej pory ręczniki papierowe stopniowo stawały się coraz bardziej popularne, ponieważ używanie ich pozwalało na utrzymywanie higienicznej czystości rąk oraz innych powierzchni.

Pomimo, że ręczniki papierowe są produkowane np. z makulatury, używanie ich jest bardzo dalekie ideom ekologii. Niestety do produkcji ręczników niezbędna jest wycinka drzew i energia elektryczna. Wszystko tylko po to, aby po kilkusekundowym użyciu papierowego ręcznika wyrzucić go do śmieci, a jak wiadomo każdy z nas produkuje bardzo duże ilości śmieci, których utylizacja staje się coraz bardziej problematyczna na całym świecie. Ręczniki papierowe, którymi jest wycierany tłuszcz i brud, dodatkowo przy użyciu chemicznego detergentu są szczególnie groźne dla środowiska, ponieważ nie mogą ulec biodegradacji. Gdyby każdy człowiek na ziemi zrezygnował z używania papierowych ręczników tylko w swoim gospodarstwie domowym, na wysypiskach śmieci zalegałoby znacznie mniej śmieci, które wydzielają groźny dla środowiska metan, czyli gaz wysypiskowy, będący zagrożeniem dla atmosfery, roślin, a także ludzi.

Jak zmniejszyć lub zrezygnować z używania ręczników papierowych?

Rezygnacja z używania ręczników papierowych we własnym domu jest jak najbardziej możliwa. Można własnoręcznie uszyć ręczniki wielorazowe lub kupić gotowe. Zużyte ręczniki trzeba po prostu wyprać, a następnie używać ich ponownie. Do okien i szyb są dostępne specjalne ściereczki wielorazowe np. z mikrofibry, które świetnie czyszczą nawet bez użycia detergentu. Brudną ściereczkę wystarczy wyprać ręcznie lub w pralce, lecz bez użycia proszku, który może zniszczyć mikrofibrę. Takimi ściereczkami można również wycierać meble, blaty i wszystkie inne zabrudzone powierzchnie.

Jak używać ściereczki kuchenne, by zachowywać higieniczną czystość?

Bawełniane ściereczki kuchenne są używane w kuchni równie często, jak ręczniki papierowe. W wielu sytuacjach można zastąpić ręczniki papierowe właśnie ściereczkami kuchennymi. Jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne, pomimo że ściereczki kuchenne powinny być wymieniane po kilku użyciach. Najbardziej wygodne w użytkowaniu są ściereczki bawełniane, które dobrze wchłaniają wilgoć i szybko schną. Można zdecydować się na ściereczki ekologiczne, wykonane z celulozy i bawełny. Tego rodzaju ściereczki kuchenne świetnie sprawdzają się w myciu blatów, szafek i innych powierzchni w całym domu. Aby zachować jak najdłużej czystość ściereczek, trzeba je wypłukać po każdym użyciu oraz dokładnie wysuszyć. Ściereczki celulozowe można używać kilkakrotnie, natomiast te z mikrofibry można używać przez długi czas, ponieważ nie niszczą się w praniu. Niektóre z nich można nawet prać w pralce w 60 stopniach. Aby zachować higienę, należy mieć osobne ściereczki do wycierania czystych naczyń, do wycierania blatów kuchennych oraz osobne ręczniki kuchenne do wycierania rąk. Warto mieć do dyspozycji także kilka ściereczek z mikrofibry, a każda z nich powinna mieć jedno przeznaczenie. Dzięki używaniu wielorazowych ściereczek i ręczników można zmniejszyć używanie ręczników papierowych, a co za tym idzie, zadbać o środowisko.