Zawód radcy prawnego jest w Polsce obłożony licznymi ograniczeniami, w tym między innymi ograniczeniem możliwości reklamowania się. Mając do rozwiązania problem prawny, warto dowiedzieć się, gdzie szukać informacji o lokalnie działających radcach.

Aspekty prawne prowadzenia usług prawniczych w Polsce

Osoby, które miały kiedyś problem związany z kwestiami prawnymi wiedzą, jak newralgiczny jest to temat. Niestety czasem najmniejszy błąd lub jakiekolwiek niedopatrzenie ze strony osoby fizycznej, lub instytucji może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje prawne. Biorąc pod uwagę, ile prawa w Polsce się produkuje trudno, aby przeciętny obywatel był ze wszystkim na bieżąco. Z tego powodu zawód radcy prawnego jest bardzo uniwersalny i od wielu lat pozostaje jednym z najstabilniejszych zawodów na rynku. Jednocześnie jest to zawód bardzo odpowiedzialny, a wszelkie błędy lub brak kompetencji radcy prawnego mogą prowadzić do poważnych konsekwencje wyciągniętych wobec jego klientów. Jako że ten fach wymaga ogromnego zaufania, ustawodawca przewidział liczne obostrzenia dotyczącego jego wykonywania.

Kto może zostać radcą prawnym?

Ze względu na konieczność wyselekcjonowania jednostek godnych zaufania, prawo polskie przewiduje liczne formalne obostrzenia związane z wykonywaniem zawodu radcy prawnego. W pierwszej kolejności należy skończyć studia prawnicze, co jest oczywiste, jednak jest to dopiero początek drogi. Następnie trzeba uzyskać odpowiednie kwalifikacje, które poprzedzone są praktykami oraz bardzo wymagającymi egzaminami. Kwestie merytoryczne związane z zawodem są jednak tylko częścią wymagań.

Kandydaci na radców prawnych muszą spełnić jeszcze dodatkowe kryteria. Należą do nich między innymi wymagania wobec opinii danej osoby. Nie mogą one być karane za przestępstwa skarbowe lub inne przestępstwa popełnione umyślnie, co wyklucza osoby, które nie mają idealnej opinii w społeczeństwie. Ponadto odpowiednie instytucje mogą usunąć daną osobę i zabrać jej prawo do wykonywania zawodu, jeśli ta dopuści się uchybień związanych z jego wykonywaniem.

Gdzie szukać radców prawnych?

Szukając radcy, może okazać się, że jest z tym problem. Chcąc skorzystać z takich usług, należy wybrać się do kancelarii, w której zatrudnieni są radcy prawni Łódź i inne duże miasta są pełne tego typu firm, jednak mniejsze miejscowości mają ograniczony dostęp ze względu na liczne obostrzenia w zakładaniu tego rodzaju działalności. Każdy, kto szukał specjalisty związanego z usługami prawnymi, zauważył że jest to problematyczne ze względu na brak reklam z tym związanych. O ile inne usługi reklamują się w wielu miejscach, takich jak gazety, ulotki, banery reklamowe czy Internet, to trudno o reklamy kancelarii prawnych i pojedynczych prawników. Nie jest to przypadek, gdyż polskie prawo zabrania reklamowania się takim specjalistom. Nie mogą oni zamieszczać oficjalnych reklam, które reklamują ściśle określone usługi określone w ustawie. Jest to spowodowane między innymi chęcią zadbania o renomę tego typu zawodów.

Jak znaleźć kancelarię?

Chcąc znaleźć kancelarię, trzeba więc bazować na tradycyjnych metodach poszukiwania firm usługowych. Zazwyczaj najlepszą metodą jest pytanie znajomych o rekomendację. W dzisiejszych czasach jest to dość nietypowe, ale faktycznie usługodawcy tego typu często prowadzą swoją praktykę długimi latami, a są kompletnie niewidoczni dla osób, które akurat tego typu usług nie potrzebowali. Mimo wszystko radcy prawni i kancelarie prawnicze mogą umieszczać informacje o swoich firmach w internecie. Oznacza to, że mogą mieć strony internetowe, a także figurować w spisach firm razem z danymi kontaktowymi i ofertami. Chcąc znaleźć lokalną kancelarię, należy więc dobrze przeszukać wyszukiwarki internetowe, gdyż może okazać się, że w okolicy pracuje wielu radców prawnych, którzy nigdzie nie zamieszczają swoich reklam, ale ich oferty są dostępne na przykład na stronach internetowych.