Wiele osób zaczynając trenować, nie zwraca uwagi na to, jak bardzo ważne jest, żeby zadbać o odpowiednią formę ćwiczeń. Nie chodzi tylko o to, żeby wykonywać ćwiczenia, ale żeby wykonywać je poprawnie. Jednak ze względu na to, że ciężko o zadbać na początku, warto sobie pomóc.

Gumy treningowe – w jakich ćwiczeniach mogą nam się przydać?

Bardzo ważne podczas wykonywania ćwiczenia jest to, jaką postawę przyjmujemy. Jeśli chcemy ćwiczyć, chociażby kalistenikę, to musimy się upewnić, że ćwiczenia, które wykonujemy, są wykonywane w poprawny sposób. Jednak nierzadko zdarza się, że przez to, jak na początku ćwiczyliśmy, wykształciliśmy w sobie przyzwyczajenia, które powodują, że nie wykonujemy ćwiczenia poprawnie. Gumy treningowe mogą nam pomóc w np. opanowaniu poprawnej techniki podczas podciągania się na drążku, o którą wcale nie jest łatwo zadbać. Warto jest także wykorzystywać gumy treningowe podczas progresji do różnych muscle upów itp. Dzięki takim ułatwieniem, jakie dają nam gumy, będziemy mogli bardziej skupić się na technice, która jest bardzo ważna w ćwiczeniach.

Gumy wykorzystywane do treningu mogą też bardzo przydać się osobom, które dopiero zaczynają swoją karierę z kalisteniką. W momencie, kiedy nie mamy jeszcze siły do tego, żeby zrobić jakąś piramidę podciągnięć, możemy wykorzystać gumę treningową do tego, żeby sobie ułatwić odrobinę ćwiczenia. Jeśli będziemy regularnie powtarzać ćwiczenia z gumą, to w końcu nabierzemy na tyle dużo siły, że nie będziemy jej potrzebować, jednak sama progresja przy jej użyciu jest dużo szybsza. Guma treningowa może być także wykorzystywana na siłowni do tego, żeby zwiększyć obciążenie sztangi. W większości wypadków jednak gumy wykorzystywane są w ćwiczeniach związanych z kalisteniką.

Dlaczego guma treningowa to na początku podstawa?

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z treningami, to bardzo ważne jest, żeby się nie skontuzjować. W wypadku, gdy nie mamy przećwiczonej techniki, bardzo łatwo jest się uszkodzić podczas ćwiczenia, co może wiele osób zniechęcić do podejmowania dalszych kroków. Jednak korzystając z gum treningowych, niwelujemy potencjalne uszkodzenia związane z tym, że nadwyrężymy jakiś mięsień. Poza jednak tym wszystkim, korzystając z gumy treningowej, nie nabędziemy tak łatwo złych nawyków ćwiczeniowych, przez które wiele osób w późniejszym okresie swoich ćwiczeń ma poważne problemy. Do największych minusów złych nawyków należy to, że mogą one rozwijać nieproporcjonalnie nasze mięśnie, a czasem nawet prowadzić do kontuzji.