Zdarza się, że wynik badania na poziom cukru we krwi jest w granicach górnej normy. Niby nie jest jeszcze źle, ale istnieje realne zagrożenie, że za kilka miesięcy tak być może. Jeśli u ciebie poziom glukozy jest podwyższony, nie zamartwiaj się na zapas, ale zacznij wprowadzać do swojej codzienności trochę zmian.

Od czego zacząć?

Na pewno konieczne są częstsze badania krwi, aby trzymać rękę na przysłowiowym pulsie. Niektórzy mają już taką urodę, dlatego poziom cukru zawsze będą mieć trochę wyższy. Tak czy inaczej, trzeba zadbać o kontrolowanie wartości glukozy we krwi, aby być pewnym, że jest wszystko w porządku Zawsze lepiej zawczasu obniżać cukier, niż później martwić się cukrzycą. Od czego zacząć? Konieczna jest dobrze zbilansowana dieta. Trzeba ograniczyć tłuszcze, w tym wysokotłuszczowe białko, słodycze, oraz raczej unikać białego makaronu i pieczywa, zastępując je produktami pełnoziarnistymi. Warto natomiast zwrócić się w kierunku świeżych owoców, szczególnie latem, gdy można liczyć na ich krajowe pochodzenie. Znajduje się w nich bogactwo witamin i minerałów, a przede wszystkim są niskokaloryczne. Należy jednak uważać na niektóre z nich (np. banany, winogrona, suszone śliwki) i wybierać tylko te, które mają niski indeks glikemiczny. Jeszcze lepsze od owoców, które, tak czy inaczej, mają w sobie sporo cukru, choć jest szybciej wydalany z organizmu, są warzywa. Zawierają cenny błonnik pokarmowy, który skutecznie obniża poziom glukozy. Z tym że lepsze są warzywa surowe, bo rozgotowane mogą szybciej podnieść poziom cukru.

Ruch to zdrowie

Od zawsze wiadomo, że aktywność fizyczna dobrze wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Oczywiście trzeba ćwiczyć rozsądnie, dostosowując trening do swojej wytrzymałości i umiejętności. Regularna aktywność poprawia działanie trzustki, która produkuje insulinę, hormon odpowiedzialny za obniżanie poziomu cukru w organizmie. Ćwiczenia, trucht czy szybki spacer, a także inna, ulubiona aktywność fizyczna pomogą też zrzucić zbędne kilogramy. Niebezpieczna jest najbardziej otyłość brzuszna, stanowiąca duże zagrożenie dla rozwoju cukrzycy. Narażone są także osoby starsze, u których glukoza, zamiast trafiać do komórek, w większej ilości pozostaje we krwi. Insulina rozwiązuje ten problem, ale żeby trzustka produkowała ją w odpowiednich ilościach, trzeba jej w tym pomóc. Szczególnie dobre efekty może przynieść ruch na świeżym powietrzu latem, kiedy można się karmić ciepłymi promieniami słońca. One nie tylko poprawią nastrój, ale też uruchamiają produkcję witaminy D3, oddziałując przez skórę. Dzięki niej produkcja insuliny jest również wzmożona.

Medyczne wsparcie

Zawsze warto poszukać dobrych preparatów regulujących poziom cukru we krwi, np. może to być Insulan, Diabetosan czy Glukobonisan. Pomagają zachować odpowiedni metabolizm węglowodanów i regulują poziom glukozy. Niektóre z nich hamują łaknienie, a jak wiadomo, utrzymanie odpowiedniej masy ciała jest bardzo istotne przy podwyższonej glukozie we krwi. Tego typu leki mogą też wpływać na pracę innych układów, np. sercowego, pokarmowego czy nerwowego. Lepiej dmuchać na zimne i cieszyć się zdrowiem, zapobiegając przyszłym problemom ze zdrowiem.