Nieregularne wypróżnianie to problem, który dotyka ok 2% ludzi i co trzeciego dorosłego Polaka. Niestety, walka z tą dolegliwością nie należy do najłatwiejszych, szczególnie dlatego, że nie można być pewnym co do jej źródła.

Zaparcia – skąd się to bierze?

Zaparcia występują wtedy, gdy człowiek wypróżnia się nieregularnie, rzadziej niż co drugi dzień. Zdarza się, że raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, co jest o wiele bardziej męczące i niepokojące. Przyczyn może być wiele, dlatego trzeba obserwować swój organizm, aby postawić jak najcelniejszą diagnozę. Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie „skąd ja to mam?”, należy zastanowić się, czy oby na pewno przestrzegam zdrowych nawyków żywieniowych i dbam o zdrowie. Zaparcia mogą być skutkiem permanentnego stresu, ale też wynikać z sytuacji, gdy człowiekowi brakuje ruchu. Przyjmowanie przez długi czas różnych leków, także może wywołać zaparcia. Bardzo często do problemów z trawieniem przyczynia się niespecyficzna budowa jelit. Bardzo ważne jest także regularne jedzenie i dokładne przeżuwanie każdego kęsa.

Co robić, aby było lepiej?

Zbawienny dla twoich jelit jest codzienny spacer, choćby i półgodzinny, trucht, czy zwykłe ćwiczenia wykonywane w zaciszu czterech ścian. Jelita uśpione słabo pracują, a kiedy są pobudzone, ruchy perystaltyczne są wzmożone. Dzięki temu można wyeliminować bądź zminimalizować zaparcia, zależnie od ich źródła pochodzenia i stopnia uciążliwości. Jak zostało wyżej wspomniane, nie możesz też zapominać o porcji świeżych warzyw i owoców na rzecz odrzucenia słodyczy i szkodliwych tłuszczów. Zadbaj też o wzbogacenie jadłospisu naturalnymi probiotykami (kefiry, kiszonki), które wspierają florę bakteryjną jelit. Odstawienie używek – kawy, papierosów, również powinno pomóc, a przynajmniej złagodzić dolegliwości.

Co jeszcze na zaparcia?

Na pewno odpoczynek, dobry sen i mniej stresu. Na zaparcia zawsze warto wypróbować niektóre preparaty z apteki bez recepty. Mogą to być tabletki, granulaty do rozpoczynania lub inne preparaty, oparte bardzo często na naturalnych składnikach roślinnych. W składzie leków na zaparcia można spotkać też błonnik. Działanie tego typu farmaceutyków polega na zniwelowaniu uczucia pełności brzucha, wyregulowaniu rytmu wypróżnień, dzięki usprawnieniu perystaltyki jelit.

Czasami znalezienie swojego najlepszego sposobu na zaparcia jest zawsze trudne, ale warto próbować. Dobra dieta, sport i leki to trójstopniowy fundament, pomagający w walce z uciążliwymi zaparciami. Czasami efekty przychodzą naprawdę szybko.