Chcąc odpowiedzieć na pytanie o to jak szybko rosną włosy przede wszystkim musimy sobie uświadomić, iż wszyscy urodziliśmy się z konkretną ilością mieszków włosowych, jakie kiedykolwiek będziemy mieli w ciągu całego naszego życia. Na całym naszym ciele może być ich około 5 milionów, ale głowa to około 100 000 mieszków włosowych.

Jak szybko rosną włosy na głowie?

Większość ekspertów mówi, że włosy rosną średnio około 1 cm na miesiąc. To jest całkowita suma dająca nam nadzieję na 12 cm rocznie. Ale uwaga – najszybciej rosną niemowlętom i wraz z wiekiem szybkość zwalania.

Zależy ona również od następujących czynników: wiek, określony typ włosów, ogólny stan zdrowia czy też inne warunki zdrowotne

Nauka odkryła sporo na temat tego w jaki sposób wzrost włosów jest kontrolowany na poziomie komórkowym w ciele, ale nie na tyle, aby wiedzieć, jak możemy bezpośrednio przyspieszyć wzrost włosów.

Etapy wzrostu włosów

Włosy rosną w trzech etapach i każdy pojedynczy włos robi to we własnym tempie. Te trzy etapy to anagen (faza aktywnego wzrostu włosów trwająca 2-8 lat), katagen (faza przejściowa, w której włosy przestają rosnąć, trwa 4-6 tygodni), telogen (faza spoczynku, w której wypadają włosy, trwa 2-3 miesiące).

Średnio skóra głowy zawiera 90-95% mieszków włosowych w fazie anagenu. Oznacza to, że około 5-10 procent znajduje się w fazie telogenu, co odpowiada 100-150 włosom, które wypadają każdego dnia.

Czy można w jakiś sposób wpłynąć na to jak szybko rosną włosy?

Czas trwania fazy anagenowej zależy między innymi od tego, czy komórki w mieszku włosowym ciągle się namnażają. Włosy rosną, ponieważ komórki macierzy pozbywają się ich struktury – ta struktura łączy się z keratynami, tworząc pasma włosów, które wychodzą z powierzchni skóry.

Naukowcy wciąż badają temat aby mieć pewność co do tego, co powoduje, że nasze ciała włączają fazę anagenu. Wiadomo, że możesz je wzmacniać i pobudzać witaminami i składnikami odżywczymi prosto ze zbilansowanej diety, a nie szeroko reklamowanych, sztucznych suplementów.