Projektując i urządzając łazienkę, należy kierować się nie tylko estetyką i najnowszymi trendami w dekorowaniu wnętrz, lecz także wygodą, bezpieczeństwem i łatwością w utrzymywaniu czystości. Aby wybrać najlepsze rozwiązania, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę jeszcze przed rozpoczęciem remontu.
Bezpieczne, antypoślizgowe powierzchnie wszędzie, gdzie można.
Wybierając płytki łazienkowe, oprócz koloru, wzoru i kształtu glazury, warto zastanowić się nad kupnem płytek o powierzchni antypoślizgowej, szczególnie jeśli chodzi o płytki na podłogę. Jest to bardzo ważne, ponieważ w łazience najczęściej dochodzi do upadków z powodu poślizgnięcia się na mokrej podłodze. Jeśli nie płytki antypoślizgowe- o porowatych i żłobionych powierzchniach, można zastosować drewniane panele, które także uniemożliwiają upadek. Najlepiej rozważyć takie możliwości, jeśli łazienka ma być użytkowana przez dzieci i osoby starsze, a także przez osoby niepełnosprawne, nie ważne, w jakim są wieku. Obecnie płytki antypoślizgowe są najczęściej stosowane pod prysznicem, gdzie brodzik jest pod podłogą. Wybierając takie rozwiązanie, płytki antypoślizgowe są koniecznością. Szukając brodzika lub wanny, także można spotkać takie z antypoślizgową powierzchnią.
Czy chodniki łazienkowe mogą być bezpieczne?
Dywaniki i chodniki łazienkowe dają poczucie komfortu w łazience, ponieważ zapewniają bezpieczne i wygodne wyjście spod prysznica lub wanny. Chodniki łazienkowe są bezpieczne, jeśli mają pod spodem specjalną antypoślizgową powłokę oraz są miękkie i chłonne. Oprócz bezpieczeństwa, wybierając chodniki łazienkowe, warto sprawdzić ich skład- najbardziej przyjazne dla skóry są bawełniane, lecz jeśli chcemy, by były szybkoschnące, można wybrać poliestrowe. Gdy łazienka ma być użytkowana przez osoby starsze najlepiej upewnić się, czy chodniki łazienkowe nie będą stanowiły zbyt dużego ryzyka upadku. Poruszając się po łazience, nie powinny się przesuwać i podwijać, ponieważ najczęściej w takich przypadkach dochodzi do wypadków w łazience z udziałem starszych osób.
Jak można jeszcze zapewnić bezpieczeństwo w łazience?
Dla osób starszych można zapewnić siedziska pod prysznic składane lub taboret na antypoślizgowych nóżkach. Poza tym potrzebne będą uchwyty zarówno pod prysznicem, jak i obok miski sedesowej i umywalki. Meble łazienkowe powinny być ustawione bądź zamontowane na takiej wysokości, by można było swobodnie z nich wyciągnąć każdą potrzebną rzecz, bez konieczności wchodzenia na podest lub taboret.
Niebezpieczeństwem szczególnie dla dzieci są gniazdka elektryczne, dlatego najlepiej wybrać takie, które mają przesłony torów prądowych, ponieważ uchylają się one dopiero w momencie , gdy włożymy do gniazdka wtyczkę z bolcami. Sprawdzą się także wtyczki zabezpieczające lub osłonki na całe gniazdka. W łazience istnieje również ryzyko poparzenia się gorącą wodą, szczególnie przez dzieci. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w baterie termostatyczne, dzięki którym można ustawić stałą temperaturę wody, wypływającej z kranu oraz ze słuchawki prysznicowej. Poza tym, aby wygodnie i bezpiecznie korzystać z łazienki na co dzień, przedmioty takie jak papier toaletowy, czy pasta do zębów powinny być w umiejscowione zasięgu ręki każdego, kto korzysta z łazienki każdego dnia. Miska sedesowa oraz umywalka powinny być na optymalnej wysokości dla każdego domownika. Łazienka, która jest urządzona w sposób funkcjonalny i wygodny, zapewnia także bezpieczeństwo.