Aby mieć dobre samopoczucie, lepszą odporność oraz energię witalną potrzebny jest sen. Niestety nie zawsze jakość snu jest zadowalająca, zdarza się, że budzimy się bardziej zmęczeni, niż byliśmy przed położeniem się spać. Problemem jest często niewłaściwie dobrany materac, a także stres w życiu codziennym.

Jak przygotować sypialnię, aby dobrze spać?

Sypialnia powinna być azylem, który kojarzy się jedynie z odpoczynkiem, dlatego nie zaleca się pracować, ani oglądać telewizji w łóżku. Samo łóżko powinno zachęcać do tego, by się w nim położyć, więc warto wywietrzyć pościel i prześcieradła oraz sypialnię. W sypialni nie powinno być za gorąco, najlepiej by temperatura nie przekraczała 20 stopni. Warto zadbać o relaksujące światło w sypialni, które nie będzie zbyt jasne.

Pościel powinna być wykonana z naturalnych włókien, jednym z najbardziej przyjaznych dla skóry tkanin jest satyna bawełniana. Prześcieradła również powinny być delikatne, miłe w dotyku oraz przewiewne. Bardzo duże znaczenie ma jakość materaca, na którym śpimy. Musi być wygodny i dopasowywać się do krzywizn ciała, lecz nie może być zbyt miękki, ani zbyt twardy. Kołdry i poduszki powinny być miękkie, przewiewne oraz niezbyt lekkie. Będąc przykrytym kołdrą, musimy czuć miłe otulenie.

Prześcieradła z gumką to podstawa dobrego snu.

Ściągające się prześcieradło z materaca może zepsuć nawet najmilszy sen. Aby tego uniknąć, najlepiej zainwestować w prześcieradła z gumką, które zapewnią gładką i miłą powierzchnię do spania. Prześcieradła bez gumki mają tendencję do zwijania się podczas snu, a to sprawia, że komfort snu jest znacznie obniżony. To samo dotyczy niewygodnych piżam, które jeśli są zbyt obszerne lub zbyt ciasne, powodują dyskomfort i częste wybudzanie się ze snu.

Jak żyć, by móc dobrze się wysypiać?

Gdy problemem nie jest niewygodne łóżko lub zbyt wysoka temperatura w sypialni, warto przeanalizować swój styl życia. Stres, życie w ciągłym pośpiechu i inne problemy życiowe powodują problemy z zasypianiem lub z wybudzaniem się w trakcie snu. Trudno jest pozbyć się wszystkich problemów naraz, lecz można ustalić plan, który pomoże w rozwiązywaniu problemów ze stresem, a to będzie skutkowało lepszym snem w nocy. Aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych sposobów na radzenie sobie ze stresem. Jednak, gdy stres jest przewlekły i towarzyszy mu apatia i brak chęci do działania, jest to sygnał, który powinien skłonić do wizyty u lekarza.

Na samopoczucie w ciągu dnia wpływa również to, co spożywamy, dlatego zalecane jest zmienić nawyki żywieniowe i zacząć odżywiać się zdrowiej. Podstawą powinny być świeże owoce i warzywa, chude mięso oraz duża ilość wypijanej wody. W problemach z zasypianiem pomóc może wyeliminowanie kofeiny z diety oraz ograniczenie spożycia sodu. Ostatni posiłek powinien być między 1,5 a 3 godziny przed snem. Ten czas przed snem warto spędzić na relaksowaniu się, np. czytając, słuchając łagodnej muzyki i wykonując ćwiczenia rozciągające. Kojąca będzie również dłuższa kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Wieczór to również nie najlepsza pora na uprawianie ciężkiego sportu lub zbyt wyczerpującą aktywność umysłową. Warto wypracować sobie rytm dnia, który będzie powtarzalny, a dzięki temu organizm będzie przyzwyczajony do zasypiania o tej samej porze każdego wieczoru.