Jadalnia to pomieszczenie, które nadaje charakteru, ale jednocześnie zawiera bardzo klasyczne dodatki i meble. Cały sekret tkwi we właściwym doborze wszystkich elementów, kolorystyki oraz odpowiednich materiałów i tekstury. Jakie czynniki odgrywają najważniejszą rolę w trakcie wybierania stołu do jadalni?

Rola stołu w jadalni

Jadalnia to pomieszczenie, które od kilku lat staje się absolutnym numer jeden we wszystkich projektach architektonicznych. Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę jak istotne jest wspólne spędzanie wolnego czasu oraz rozkoszowanie się każdym posiłkiem. Lampy nad stół są tak samo ważne jak dobrze dobrany stół, gdyż wszystkie elementy tworzą jedną całość. Wyposażenie jadalni sprawia, że staje się ona ulubionym pokojem wszystkich domowników. Nie ma tutaj miejsca na surowy wystrój, sztywne krzesła oraz ciężkie stoły. Te ostatnie powinny być przede wszystkim duże, a z kolei kształt należy dopasować do wystroju wnętrza oraz preferowanego stylu.

Idealny stół do jadalni

Stół do jadalni musi mieć właściwy wymiar, aby pomieścić wszystkich gości, którzy zjeżdżają się do domowego ogniska na imieniny, święta i inne okazje. Najlepiej sprawdzają się modele rozkładane, gdyż na co dzień korzysta z niego jedna rodzina, stąd niewielkie odległości między siedziskami i brak wolnej przestrzeni, wpłyną pozytywnie na atmosferę panującą przy stole oraz nastrój. Siedziska, lampy na stół i meble – wszystko powinno być utrzymane w jednym stylu. W nowoczesnych pomieszczeniach dominuje drewno, dlatego taki stół sprawdzi się najlepiej. Nie należy zakrywać go obrusami bądź serwetkami, gdyż jego tekstura oraz wygląd to najlepszy dodatek do wnętrza. Stół do jadalni powinien mieć przede wszystkim drewniany blat, który dodaje szlachetności oraz podkreśla rolę natury w życiu człowieka. Drewno lite cieszy się największą popularnością, jednakże w przypadku nieco mniejszego budżetu, dobrym rozwiązaniem są także materiały drewnopodobne. Najlepszą jakość uzyskuje się, dzięki drewnie dębu, orzecha oraz buku, jednakże należą one do najdroższych modeli na rynku. Stół do jadalni powinien pasować kolorystycznie do innych mebli, podłóg, lampy nad stół to kolejny ważny element. Nowoczesne stoły wzbogaca się o metal, marmur, szkło, a nawet skórę, dlatego może być unikatowo i jednocześnie w dobrym guście.

Kształt stołu do jadalni

Rozmiar stołu do jadalni powinien być uwarunkowany liczbą osób, która będzie z niego korzystała. Średnio przyjmuje się, że jeden domownik wymaga między 55 a 60 cm powierzchni. Z kolei jego wysokość to minimum 70 cm, gdyż stół wykorzystuje się do spożywania posiłków i należy to robić w pozycji wyprostowanej. Okrągły stół do jadalni o średnicy 100 cm to rozwiązanie dla nielicznej, maksymalnie 4 osobowej rodziny. Z kolei, kiedy średnica wynosi już ponad 160 cm, pomieści się przy nim co najmniej 8 osób. Jednakże duży stół do jadalni wymaga sporo miejsca, gdyż w pokoju muszą znaleźć się także krzesła, barek, komoda i inne meble wykorzystywane w jadalni. Kiedy okrągły stół znajdzie się na środku pomieszczenia, wnętrze zyskuje całkiem inny charakter oraz staje się przytulny. Lampy nad stół również powinny wisieć nad nim i gwarantować przyjemny nastrój.

Stół w formie owalu to oryginalny dodatek do jadalni, który jednocześnie wzbudza spore zainteresowanie odwiedzających. Często idzie w parze z prostokątnymi nóżkami, dzięki czemu jadalnia stanowi bardzo atrakcyjny punkt domu. To idealne rozwiązanie dla 2 do maksymalnie 10 osób (posiada opcję rozkładania).

Jadalnię można wzbogacić o stół kwadratowy. To idealne rozwiązanie dla fanów minimalizmu oraz funkcjonalnych rozwiązań. Stół prezentuje się doskonale na mniejszych przestrzeniach, gdyż daje wiele możliwości odnośnie jego ustawienia w pokoju. Może przy nim zasiąść od 2 do nawet 8 osób.

Lata tworzenia jadalni pokazały, że większość osób cały czas decyduje się na stół prostokątny. Lampy nad stół, ergonomia płynąca z jego formy i głęboki kolor sprawiają, że trudno zdecydować się na inny model.