Sięgając po kosmetyki do codziennej pielęgnacji, kierujemy się przede wszystkim zaufaniem do określonej marki. Stosując tę zasadę do preparatów dla dzieci, napotykamy po drodze wiele innych kryteriów. W jaki sposób dobierać je tak, by jak najlepiej służyły najmłodszym i nie szkodziły ich zdrowiu?

Pierwszy szampon i żel pod prysznic

Moment, w którym dziecko staje się całkowicie samodzielne, to kolejne wyzwanie dla jego rodziców. Sprawienie maluchowi pierwszego osobistego zestawu kosmetyków wymaga od nich bowiem wzmożonej czujności. Zakup takich produktów jak żel pod prysznic, szampon czy odżywka musi wiązać się nie tylko z doskonałą znajomością stanu zdrowia dziecka (dotyczy to zwłaszcza alergii) i jego indywidualnych preferencji, ale także z dokładnym czytaniem etykiet. W trosce o komfort malucha chętnie wybieramy produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej i hipoalergicznej. Należy jednak pamiętać, że wcale nie jest to gwarancją uniknięcia potencjalnych problemów, dlatego zawsze powinniśmy kontrolować wpływ kosmetyków na skórę i włosy dziecka. W przypadku szamponu warto ponadto wziąć pod uwagę taki, który w przypadku przedostania się do oczu nie powoduje szczypania. A może warto wybrać żel pod prysznic i szampon w jednym? To rozwiązanie cieszy się sporą popularnością zwłaszcza wśród chłopców i młodych mężczyzn.

Kosmetyki dla maluchów – nie tylko zdrowe i skuteczne

Chcąc zachęcić malucha do właściwej dbałości o codzienną higienę, warto wybierać kosmetyki, które spełnią nie tylko nasze wymagania, ale także jego szczególne preferencje. Nie bez znaczenia jest tu zapach, a nawet opakowanie produktu. Sięgając po żel pod prysznic dla dziewczynki, znajdziemy w drogeriach kosmetyki o słodkim zapachu gumy do żucia czy waty cukrowej, które z pewnością przypadną jej do gustu. Chłopcy natomiast chętnie wybierają produkty w opakowaniach nawiązujących do ich ulubionych bohaterów z filmów czy komiksów. Naprawdę jest w czym wybierać! Musimy jednak być świadomi, że każda seria kosmetyków jest przeznaczona dla użytkowników w określonym wieku i pod żadnym pozorem nie należy tego ignorować. Podczas gdy starsze dzieci z pewnością ucieszą się z intensywnie pachnącego szamponu czy żelu pod prysznic, w przypadku maluchów powinniśmy jednak stawiać przede wszystkim na delikatność. Mniej intensywny zapach, lekka konsystencja przeznaczona dla delikatnej skóry i dodatkowa zawartość olejku pielęgnacyjnego to doskonałe rozwiązanie dla najmłodszych.