Czytanie książek dziś nie jest już tak modne, jak kiedyś. Mówi się, że czytamy zbyt mało, a sięgnięcie jedynie po jedną książkę w roku, niestety należy do smutnej statystyki. Mimo rozwoju technologii, w tym możliwości sięgnięcia po czytnik e-booków i książki elektroniczne, pozycje drukowane wciąż pojawiają się na rynku.

Choć czytamy mniej niż jeszcze przed kilkunastoma laty, to jednak zwiększa się liczba osób, które chętnie sięgają po książki drukowane. Wpływa na to między innymi rynek wydawniczy. Wędrując po księgarniach za ulubionymi książkami, także w punktach internetowych, można pomyśleć, że jest przesyt książek. Tymczasem rokrocznie pojawiają się nowe pozycje, zarówno znanych autorów zagranicznych oraz krajowych, jak i nie brakuje debiutów.

Jakie książki najczęściej czytają Polacy? Rysuje się podział pomiędzy płciami. Kobiety chętniej sięgają po romanse, literaturę obyczajową i kryminały. Te ostatnie cieszą się niesłabnącą popularnością również wśród mężczyzn. Poza nimi płeć przeciwna wybiera literaturę non-fiction i fantastykę.

Nie bez znaczenia pozostaje gatunek czy też branża. Polacy nie stronią od książek, które traktują o ich dziedzinie. Nie nowością na rynku, ale jednak wciąż „produktem” wzbudzającym odmienne emocje, są książki motywacyjne. Miłośników rozwoju osobistego i coachingu przekonują, przeciwnikom raczej nie wpadają w ręce. Pomimo silnej konkurencji, jaką stanowią kryminały, książki motywacyjne zyskują na uznaniu. Wpływa na to swego rodzaju moda na rozwój osobisty.

Spośród motywacyjnych pozycji drukowanych, popularnością cieszą się książki autorstwa osób, które głoszą własne prawdy także w sieci. Im najbardziej czytelnicy ufają i starają się wdrożyć w życie osobiste czy zawodowe wiedzę, która zostaje przedstawiona w przystępny sposób.

Literatura z wyższej półki, która coraz częściej trafia do koszyków zakupowych, doskonale uzupełnia się z pozycją, jaką stanowią książki motywacyjne. Te zrozumiale napisane, oferujące porady i wskazówki, które są realne i możliwe do wdrożenia w życie, zostają docenione, a czytelnicy nie szczędzą pieniędzy na kolejne, interesujący tytuły.