Karnozyna określana jest także jako witamina młodości. Jest to dipeptyd, który powstaje wewnątrz naszego organizmu. Karnozyna to związek, który wykazuje bardzo wiele pozytywnych dla człowieka właściwości. Jakie działanie ma ta substancja i czy warto ją suplementować?

Witamina młodości – gdzie występuje?

Karnozyna jest wytwarzana samoistnie przez organizm człowieka. Znajduje się ona właściwie w każdej komórce naszego ciała, jednak najwięcej jest jej na przykład w sercu czy w mózgu. Nie każdy organizm wytwarza taką samą ilość karnozyny. Jej poziom w komórkach organizmu człowieka zależy od bardzo wielu czynników. Wiele zależy od takich kwestii, jak na przykład płeć, wiek czy rodzaj diety. Większa ilość karnozyny zwykle jest produkowana przez organizm mężczyzny niż kobiety. Również ludzie młodsi mogą cieszyć się większym jej poziomem. Badania wskazują, że mniej karnozyny produkują komórki osób, które na co dzień nie jedzą mięsa.

Jakie właściwości ma karnozyna?

Witamina młodości ma bardzo pozytywne działanie na wiele procesów, jakie zachodzą w organizmie człowieka. Najnowsze badania dowodzą, że związek ten bierze czynny udział w przeciwdziałaniu różnego rodzaju chorobom, jakie w ostatnich czasach coraz częściej atakują ludzkość. Uważa się, że regularna suplementacja karnozyny pozwala na zminimalizowanie ryzyka występowania takich chorób, jak choroba Alzheimera, cukrzyca, otyłość, autyzm czy choroba Parkinsona. Karnozyna ma również pozytywne działanie na nasze oczy – zapobiega zapadnięciu na jaskrę. Procesy przeciwdziałania tego rodzaju chorobom wciąż są przez naukowców bacznie obserwowane. Prowadzone są na ten temat badania kliniczne na szeroką skalę. Jedną z najważniejszych właściwości karnozyny jest to, że przeciwdziała ona procesom starzenia się naszego organizmu (dlatego też nazywana jest witaminą młodości).

Czy warto suplementować karnozynę?

Karnozyna jest związkiem, który można suplementować na co dzień. Jej przyjmowanie nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi, a co ważne – może być podawana nawet najmłodszym dzieciom. Najczęściej jednak suplementacja karnozyny polecana jest przede wszystkim sportowcom, ponieważ pomaga w osiągnięciu większej wydolności organizmu. Warto jednak pamiętać, że w aptekach nie zakupimy karnozyny w postaci samodzielnego suplementu diety.