Leki przeciwbólowe – jak stosować je bezpiecznie?

Na rynku dostępnych jest wiele tabletek przeciwbólowych bez recepty. W aptekach, sklepach spożywczych, drogeriach oraz stacjach benzynowych znajduje się duży wybór leków działających doraźnie na różnego rodzaju bóle. Są to m.in. Ibuprom, Paracetamol, Polopiryna czy Panadol. Najczęstszą przyczyną ich zażywania są bóle głowy, zębów lub brzucha. Takie leki można przyjmować bez konsultacji lekarskiej przez 4 doby. Jeśli ból trwa dłużej, wówczas konieczna staje się wizyta u lekarza, ponieważ ból jest sygnałem, że coś złego dzieje się w organizmie i należy temu przeciwdziałać.

Leki przeciwbólowe bez recepty mogą zawierać:

  • paracetamol,
  • ibuprofen,
  • kwas acetylosalicylowy,
  • diklofenak,
  • naproksen.

Leki zawierające wyżej wymienione substancje, poza paracetamolem, zaliczane są do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego, dlatego nie wchodzi w skład tej grupy. Posiada natomiast właściwości przeciwgorączkowe.

Niezależnie od tego, który lek wybieramy, należy pamiętać, że jego zażycie pomoże na ból, ale nie jest obojętne dla organizmu.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne mają wpływ na śluzówkę, dlatego ich przyjmowanie może doprowadzić do podrażnień żołądka, a nawet choroby wrzodowej. Paracetamol natomiast może być szkodliwy dla wątroby. Szczególną ostrożność w stosowaniu paracetamolu powinny zachować osoby z niewydolnością nerek oraz spożywające duże ilości alkoholu.

Niewielkie dawki leków przeciwbólowych nie są szkodliwe, ale należy przestrzegać zaleceń producenta zawartych w ulotce informacyjnej oraz spełnić warunki bezpiecznego ich zażywania.

Podstawą bezpiecznego stosowania tabletki przeciwbólowej jest odpowiednie dobranie dawki. Informacje na ten temat zawsze są zawarte w ulotce informacyjnej.

Kiedy już zażyjemy tabletkę, powinniśmy wykazać się odrobiną cierpliwości, ponieważ zniwelowanie odczuć bólowych nie pojawia się od razu, ale ma miejsce około pół godziny po zażyciu tabletki. Im mniejszy ból, tym szybciej i skuteczniej zadziała lek.

Aby tabletka zadziałała skutecznie, należy popijać ją wyłącznie wodą. Pozostałe napoje mają negatywne działanie na leki, dlatego nie należy ich łączyć z tabletką. Przykładowo, soki, zwłaszcza pomarańczowy i grejpfrutowy, spowalniają przetwarzanie leku w organizmie, co obniża jego skuteczność.

Nie należy również popijać tabletek przeciwbólowych kawą, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia skutków ubocznych w postaci np. podrażnienia układu pokarmowego. Zarówno niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak i kofeina wykazują drażniące działanie na śluzówkę i dlatego koniecznie należy je rozdzielać. Ponadto, niektóre leki przeciwbólowe również zawierają kofeinę, co w połączeniu z kawą może spowodować kołatania serca, uczucie niepokoju, rozdrażnienie i nadmierne pobudzenie układu nerwowego.

Nie jest również zalecane zażywanie niesteroidowych leków przeciwbólowych na pusty żołądek. Jeśli chcemy uśmierzyć ból taką tabletką, warto coś przekąsić, ale zrezygnować z żywności bogatej w błonnik (chleb razowy, płatki owsiane, owoce i warzywa), ponieważ wpływa ona na zmniejszenie skuteczności leków.

Jeśli cierpimy na poważne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wówczas można rozważyć stosowanie czopków, aby pozbawić żołądek czy jelita kontaktu z lekiem.

Tabletki przeciwbólowe są ratunkiem w sytuacji, gdy dopada nas nagły ból głowy czy zęba. Pamiętajmy, można je bezpiecznie zażywać, nie szkodząc swojemu zdrowiu, tylko jeśli stosujemy się do zaleceń producenta i nie przekraczamy zalecanej dawki, a także nie łączymy tabletki z niektórymi napojami i żywnością.