Letnia wyprawka dla noworodka jest zdecydowanie łatwiejsza do przygotowania, gdyż zimowa wymaga więcej ubrań i dodatków. Kiedy na dworze panują upały, maluch nie musi chodzić w ciepłym kombinezonie, czapce i szalu. Wystarczą pajacyki i śpioszki, a do tego kocyk dla niemowlaka, który zapewni komfort w trakcie snu.

Lato z noworodkiem, czyli czego nie może zabraknąć w wyprawce?

Konieczność przygotowania wyprawki to dla wielu rodziców stresujący obowiązek. Jednak nie ma się czym denerwować, kiedy skorzystamy z dobrze przygotowanej listy zakupów. Na początku skupmy się na ubraniach, które muszą być delikatne i przewiewne, żeby pociecha nie odczuwała dyskomfortu związanego z wysoką temperaturą. Kocyk dla niemowlaka jest nieodzownym elementem i przydaje się w trakcie drzemek albo wieczornych spacerów.

Wśród niezbędnych ubrań na lato wymienia się body z krótkim i długim rękawem, rampersy, pajacyki, śpioszki oraz półśpioszki, sweterki czy bluzy, które przydadzą się w czasie rannych i wieczornych spacerów. Cienkie skarpetki ochronią stopy przed zmarznięciem, a czapeczki zabezpieczają wrażliwe uszka. Rożek czy otulacz służą do zasypiania. Flanelowe albo tetrowe pieluszki są bardzo przydatne, gdyż służą do odbijania, a w trakcie największych upałów można nimi przykrywać dziecko.

Co oprócz ubrań musi znaleźć się w wyprawce?

Dobrze zorganizowana wyprawka zawiera wózek – dziecko jest w nim bezpieczne, ma sporo miejsca, a do tego może wychodzić na spacery czy spać w ogrodzie. Świeże powietrze odgrywa ogromną rolę w rozwoju noworodka. Warto nabyć preparat odstraszający owady i kleszcze albo zakupić specjalną osłonę na wózek. Mowa o siatce wykonanej z niewielkich dziurek, która nie podnosi temperatury wewnątrz wózka i nie blokuje dostępu powietrza, ale skutecznie chroni przed wszelkiego rodzaju insektami. Skóra maluszka jest bardzo wrażliwa, dlatego trzeba ją chronić przy pomocy kremów z wysokim filtrem ochronnym (SPF 50).

Noworodki załatwiają się nawet kilkanaście razy na dzień, stąd trzeba zakupić spory zapas pampersów albo tetrowych pieluch w zależności, który z produktów został wybrany przez rodziców. Pamiętajmy, że noworodek rośnie bardzo szybko, dlatego najmniejsze rozmiary jednakowo pampersów czy ubrań przydadzą się tylko na pierwsze tygodnie. Chusteczki nawilżane wykonane z bezpiecznych tworzyw to sposób na dbanie o higienę maleństwa. Używa się ich naprawdę sporo, dlatego warto mieć w domu spory zapas. Bardzo ważne jest dbanie o delikatną pupę malucha, dlatego kremy na odparzenia należy używać zapobiegawczo i zawsze mieć je pod ręką (dobrym przykładem jest Sudocream, który jest nie tylko bezpieczny, ale i bardzo skuteczny).

Pielęgnacja noworodka jest bardzo ważna – kąpiel powinna odbywać się co dwa dni, dlatego potrzeba odpowiedniego środka myjącego, który natłuści i wzmocni skórę. Aby zorganizować kąpiel, trzeba mieć wannę oraz stojak, żeby rodzice mogli myć maluszka w pozycji stojącej. Miły w dotyku ręcznik pozwoli wytrzeć ciało dziecka od razu po wyjściu z wanienki. Następnie kocyk dla niemowlaka do zabezpieczenia przed utratą zimna i świeże ubranko.

Dodajmy jeszcze, że pranie ubranek również wymaga stosowania włąściwie dobranych, hiperalergicznych środków.