Nietypowe przyczyny kaszlu
Kaszel zwykle spowodowany jest infekcją. Co, jeśli występuje sam, bez dodatkowych objawów lub trwa wyjątkowo długo? Czy oprócz alergii, przeziębienia i zapalenia dolnych dróg oddechowych coś jeszcze może powodować odruch kaszlu? Gdzie szukać przyczyny?
Kaszel nie jest chorobą a jedynie objawem. Ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych. Jeśli trwa krótko, można podejrzewać infekcję. Taki kaszel zwykle mija po około 2 – 3 tygodniach. Aby skrócić czas leczenia, można podać syrop, np. Hederasal, Flegaminę lub Herbapect.
Kaszel trwający ponad 8 tygodni lub często nawracający, nazywany jest kaszlem przewlekłym. Zwykle jego przyczyną nie jest infekcja i powodu należy szukać gdzieś indziej. Wbrew pozorom występuje wiele nietypowych przyczyn kaszlu.
Serce. Jednym z powodów kaszlu może być niewydolność kardiologiczna. Chodzi o nieprawidłową pracę serca, zwłaszcza jego lewej komory. Nieprawidłowość ta powoduje zaburzenie krążenia płucnego, co może skutkować zatrzymaniem krwi bezpośrednio w naczyniach płucnych. Skutkuje to między innymi napadami kaszlu.
Kaszel wysiłkowy. Jest to rodzaj kaszlu występującego głównie u osób z nadreaktywnością oskrzeli lub astmą. Ten bardzo niebezpieczny rodzaj kaszlu pojawia się zwykle po wysiłku fizycznym i może skutkować napadami duszności. Charakterystyczne dla tego rodzaju kaszlu są świsty, uczucie ciężkości lub bólu w klatce piersiowej. Kaszel wysiłkowy najczęściej stwierdzany jest u dzieci i młodzieży. Duży odsetek osób wyrasta z tej choroby.
Używki. Kaszel występujący u osób palących papierosy lub inne wyroby tytoniowe, nazywany jest zwykle kaszlem palacza. Tu z pewnością nie pomogą żadne leki. Wymagane jest jedynie odstawienie używek w celu ratowania zdrowia lub życia palacza. Taki kaszel może świadczyć o chorobie obturacyjnej płuc, która jest nieuleczalna. Często niestety również świadczy o raku. Typowe objawy kaszlu palacza to uciążliwość, napadowość oraz drażliwość.
Pasożyty. Pasożyty mogą być jedną z przyczyn kaszlu występującego u dzieci. Kaszel spowodowany pasożytami występuje najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym, które nie mają jeszcze wyrobionych nawyków higienicznych. Wbrew powszechnym opiniom kaszel wywołany pasożytem należy do rzadkości. Powoduje go jedynie zarażenie glistą, której jaja bytują w ziemi. W pewnej fazie rozwojowej larwy wędrują po całym organizmie. Mogą pojawiać się w przełyku, a nawet w płucach. Zarażenie pasożytem należy rozważyć wtedy, gdy inne przyczyny kaszlu okazują się nietrafione.
Refluks. Pojęcie to oznacza cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Jest to zjawisko normalne u małych dzieci. Pojawia się również u dorosłych. Ciągłe podrażnianie ścian gardła i przełyku kwasami żołądkowymi może przyczynić się do ich podrażnienia, a tym samym kaszlu. W konsekwencji chory ciągle pokasłuje lub ma chrypę.
Stosowanie leków podczas kaszlu zwykle pomaga w łagodzeniu objawów. Owszem, przynosi to chwilową ulgę. W większości wymienionych przypadków o wiele ważniejsze jest znalezienie przyczyny i skuteczne jej wyeliminowanie.