Obturacyjny bezdech senny: jak go rozpoznać i co warto o nim wiedzieć?
Obturacyjny bezdech senny to dolegliwość, która może mieć poważne konsekwencje. Bardzo często bezdech senny nie jest w ogóle rozpoznawany, ponieważ chory bagatelizuje objawy – mimo tego, że mogą one wzbudzać strach. Charakterystyczne dla bezdechu sennego jest bowiem spłycenie oddechu podczas snu oraz krótkie okresy, w których chory nie oddycha.
Obturacyjny bezdech senny: dodatkowe informacje
Obturacyjny bezdech senny to dolegliwość, która jest związana z zaburzeniami snu. Zazwyczaj na bezdech senny cierpią dorośli, chociaż zdarzają się także nieliczne przypadki, gdy bezdech stwierdzany jest także u dzieci. Obturacyjny bezdech senny jest zazwyczaj konsekwencją przerostu migdałków lub skrzywienia przegrody nosowej, co znacząco utrudnia normalne oddychanie w trakcie snu. Czynnikami, które mogą wpłynąć na pojawienie się bezdechu są również otyłość i duży obwód szyi – oznacza to zazwyczaj, że tkanka tłuszczowa uciska gardło, zmniejsza jego światło i w konsekwencji doprowadza do krótkich okresów, w których oddychanie jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Uwaga – warto pamiętać, że bezdech może pojawić się nawet u osoby zdrowej, u której nie występuje żaden z wymienionych czynników. Należy jednak odróżnić bezdech patologiczny (podczas którego bezdech trwa dłużej niż 10 sekund i powtarza się kilka lub nawet kilkunastokrotnie podczas godziny) od bezdechu, który zdarza się raz na jakiś czas.
Obturacyjny bezdech senny: co odróżnia go od bezdechu centralnego?
Można wyróżnić dwa rodzaje bezdechów sennych – centralny i obturacyjny. Obturacyjny bezdech senny jest konsekwencją zapadania się miękkich części gardła podczas wdechu, co powoduje chwilowe zatkanie światła gardła i w efekcie – bezdech. Obturacyjny bezdech senny można rozpoznać także po dolegliwościach pojawiających się w ciągu dnia – mowa przede wszystkim o porannych bólach głowy, senności w ciągu dnia (takiej, nad którą bardzo ciężko jest zapanować), uczuciu zmęczenia oraz zmniejszenia libido.