Ogrzewanie ogrodu zimowego – jakie masz możliwości?
Sporym zainteresowaniem w budownictwie jednorodzinnym ostatnimi czasy cieszą się ogrody zimowe. To wyjątkowe pomieszczenie, które łączy w sobie dwie funkcje – tarasu i salonu. Ogród zimowy można zaplanować jeszcze na etapie projektu domu, bądź zmodyfikować istniejący taras poprzez zamontowanie zadaszenia i szklanych ścian. W takim przypadku należy również zadbać o właściwe ogrzanie przestrzeni, aby można było korzystać z niej przez cały rok w komfortowy sposób.
Dlaczego zwykłe grzejniki nie są dobrym rozwiązaniem w oranżerii?
Zwykłe grzejniki działają na zasadzie konwekcji, a więc cyrkulacji gorącego powietrza, które w pobliżu zimnych pomieszczeń jest ochładzane. W związku z powyższym ogrzewanie oranżerii zwykłymi grzejnikami jest mało skuteczne oraz bardzo kosztowne. Dodatkowo wymagają montażu tradycyjnej instalacji. Na szklanych ścianach jest to niemożliwe do wykonania. Klasyczne grzejniki zajmują sporo miejsca oraz muszą być przymocowane do ściany.
Ogród zimowy – ogrzewanie promiennikami podczerwieni
Elektryczne promienniki na podczerwień to metoda na efektywne i szybkie ogrzanie danego miejsca lub osoby. Tego typu grzejniki są w stanie zapewnić natychmiastowo odczuwalne ciepło i optymalne ogrzewanie, ponieważ produkują promienie zbliżone do tych słonecznych. Po włączeniu promiennika od razu produkuje on ciepło i tym samym ogrzewa on nie powietrze (jak to bywa w przypadku tradycyjnego ogrzewania), lecz ludzi, ściany i przedmioty. Dzięki temu nie jest konieczne czekać, aż cała altana czy ogród się nagrzeją. Można od razu po wejściu do pomieszczenia, włączyć grzejnik np. przy pomocy pilota i korzystać z oranżerii w ciepłym i przyjemnym klimacie.
Grzejniki kanałowe – co sprawia, że warto je wybrać?
Ogrzewanie kanałowe jest systemem, który składa się z grzejnika, tzw. wymiennika kanałowego, podestu i wanny. W podłodze konieczny jest kanał, gdzie wbudowana jest wanna, a w niej usytuowany jest grzejnik. Wanna przykryta jest metalowym lub drewnianym podestem, dzięki któremu instalacja oszczędza miejsce w oranżerii oraz sprawia, że ogród zimowy nadal zachowuje estetyczny wygląd. Aby właściwie wykonać instalację kanałową, niezbędne jest zastosowanie stropu o grubości minimum 8-10 cm, który pozwala na wkucie wanny grzejnikowej. Umieszczone w otworach specjalne konwektory podłącza się bezpośrednio do instalacji wodnej centralnego ogrzewania. Na rynku są dostępne również modele zasilane prądem, których działanie jest podobne do tych tradycyjnych.
Ogród zimowy z systemem kanałowym powinien być zamontowany w podłodze tuż obok przeszkleń, ponieważ w tym miejscu występują największe straty ciepła. Usytuowany wzdłuż szyby działa jak kurtyna ciepłego powietrza, chroni szkło przed zaparowaniem oraz osusza je. Montaż ogrzewania kanałowego ogrzewania jest przede wszystkim kosztowny i wymaga remontu.
Ogrzewanie podłogowe w ogrodzie zimowym
Ogrzewanie podłogowe najlepiej instalować już na etapie budowy domu. W istniejącym budynku montaż takiego ogrzewania w oranżerii, jest związane z kosztownym remontem. Ogrzewanie podłogowe, w przeciwieństwie do kanałowego, nie funkcjonuje na zasadzie konwekcji (cyrkulacji ogrzanego powietrza), lecz na zasadzie promieniowania, w którym ciepło rozchodzi się równomiernie nad całą powierzchnią podłogi. Warto wiedzieć, że w przypadku pomieszczeń z dużą stratą ciepła (jak np. ogród zimowy) może być zimą niewystarczające, ponieważ temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka.
Zaletą, a zarazem wadą takiego ogrodu zimowego jest jego wysoka bezwładność cieplna. Warstwy konstrukcyjne podłogi gromadzą ciepło, a czas ich stygnięcia i nagrzewania jest długi. Dlatego zaleca się, aby ogród zimowy, podczas okresu wczesnowiosennego, jesiennego oraz zimowego wykorzystywał więcej niż jedno źródło ciepła.