Wyjazd podczas wakacji nie zawsze musi oznaczać wczasy all inclusive z touroperatorem, Wielu urlopowiczów od lat wybiera zupełnie inną formę wypoczynku. Gdy tylko rozpoczyna się wolne, wsiadają do swojego kampera lub przymocowują do auta przyczepę kempingową i wyruszają na podój nowego kraju lub przypominają sobie, że wiele atrakcji do odwiedzenia znajduje się właśnie w Polsce.

Podróż w stylu karawaningowym różni się od wykupionego turnusu w kilkugwiazdkowym, nowoczesnym ośrodku tym, że można w dnu wyjazdu rzucić kostką lub lotką do darta w kierunku mapy powieszonej na ścianie i zdecydować, dokąd się wybieramy. Jednak miłośnicy luzu spontanu nie mogą tak do końca cieszyć się z podobnego rozwiązania. Żeby można było zachować taki komfort spontanicznego wyboru, najpierw trzeba popracować nad sprawdzeniem i doposażeniem swojego turystycznego sprzętu. Odkrywcza wypraw pełna emocji uda się tylko wówczas, gdy samochód z miejscami do spania będzie pełni sprawny, co więcej, również wyposażone w części do przyczep kempingowych na wypadek awarii.

Jak będzie „klimatyzacja podławkowa” po węgiersku?

Ostatnią rzeczą, którą chcielibyśmy robić podczas wakacji, jest poszukiwanie sklepu częściami i akcesoriami. Znalezienie go w pobliżu, nawet jeśli podróżujemy po dobrze zagospodarowanym kraju typu Dania czy Szwajcaria, nie jest rzeczą prostą. Tym bardziej, gdy udamy się nieco bardziej na wschód czy południe. W krajach kaukaskich czy na pograniczu Albanii i Macedonii będzie to jeszcze trudniejsze. W takiej sytuacji zapewne okaże się, że części do przyczep kempingowych słono kosztują. Ich nabycie wymaga również zboczenie ze szlaku poświęcenie kilkudziesięciu godzin na dotarcie do najbliższej miejscowości z niezbędnym towarem. Do tego dochodzą kwestie związane ze znajomością języka. Klimatyzacja podławkowa czy pompa ciśnieniowa do kampera to nie są słowa, które nasi rozmówcy rozpoznają od razu w angielskiej wersji.

Podstawowe części do przyczep kempingowych na wypadek awarii

Nie da się przewidzieć wszystkiego, ale dobrym zwyczajem będzie zorganizowanie żelaznego kompletu części do przyczep kempingowych, bez których życie w kamperze czy przyczepie będzie nadzwyczaj utrudnione. To oczywiści komplet lamp i bezpieczników do wymiany – zawsze możemy założyć, że któryś z nich zadziała podczas intensywnego użytkowania i będzie się nadawał do wymiany. Poza tym przydadzą się podstawowe elementy lub całe urządzenia do wymiany, gdyby zaszła taka nieoczekiwana potrzeba. Wkład wymienny do toalety lub przenośna wersja tego przybytku, części do instalacji wodnej, zapasowe źródło prądu, bez którego życie w trasie będzie szczególnie utrudnione – to podstawowe awaryjne wyposażenie kamera na wakacjach.