Dania jest stosunkowo hermetycznym krajem. To z kolei oznacza, że zazwyczaj mamy na jej temat stosunkowo niewielką wiedzę. Kiedy decydujemy się wyjechać tam do pracy, nasze wyobrażenia zazwyczaj w dużym stopniu zderzają się z rzeczywistością. Zaskoczyć nas może nie tylko pewien porządek społeczny, zwyczaje czy prawo, ale także – a może przede wszystkim – mentalność Duńczyków.

Poczucie zbiorowości

Polacy, którzy decydują się na wyjazd do Danii – niezależnie czy po to, by podjąć pracę, czy np. by uczyć się na duńskiej uczelni, mogą być zaskoczeni w pierwszej kolejności specyficzną mentalnością Duńczyków. Można zaryzykować stwierdzenie, że mentalność Duńczyków jest bliższa narodom azjatyckim niż europejskim. Dlaczego? Jest to związane przede wszystkim z pewnym poczuciem zbiorowości i równości jednocześnie. Niewątpliwie mają na to wpływ…wysokie podatki, skonstruowane w taki sposób, że nie ma dużych różnic w zarobkach między poszczególnymi zawodami. Co ważne, wynagrodzenia na większości stanowisk pozwalają na spokojne przeżycie. To powoduje, że większość osób żyje na podobnym poziomie, spokojnie, bez obaw o to, czy wystarczy im pieniędzy do końca miesiąca. Co więcej – Duńczycy mogą też pozwolić sobie na wyjazd na wakacje czy drobne przyjemności. To wszystko sprawia, że nikt się nie wywyższa, wszyscy mają szacunek do innych ludzi, nie ma zawiści i niezdrowej zazdrości. To niemal zawsze zaskakuje Polaków, którzy zdecydowali się na przyjazd do Danii.

Praca w Danii. Zwrot podatku z Danii

Co jest natomiast zaskakujące, jeśli chodzi o duński rynek pracy? Na pewno to, kogo poszukują duńscy pracodawcy. O ile chodzi o np. osoby z branży budowlanej (murarze, hydraulicy, budowlańcy, stolarze) to większego zdziwienia nie ma, o tyle jeśli spojrzymy na inne oferty pracy, możemy być nieco zdezorientowani. Duńczycy szukają bowiem zagranicznych pracowników na stanowiska związane z IT (informatycy), a także inżynierów czy personel medyczny. Należy jednak pamiętać, że wynika to głównie z tego, że Dania to niewielki kraj, w którym jednocześnie działa wielu przedsiębiorców.

Jeśli chodzi z kolei o zwrot podatku z Danii, to Polacy nie mają się czego obawiać – działa to podobnie jak w Polsce. Aby otrzymać zwrot podatku z Danii, należy przede wszystkim złożyć zeznanie podatkowe w duńskim urzędzie SKAT. Pracownik jest zobowiązany zrobić to do 1 maja. Jeśli wszystko przebiegnie poprawnie, będzie mógł liczyć na zwrot podatku z Danii.