Irygator dentystyczny to urządzenie służące do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych z resztek pokarmu i bakterii tworzących płytkę nazębną poprzez wystrzeliwany strumień wody pod ciśnieniem. Irygator dobrze sprawdzi się przede wszystkim u osób, które mają stłoczone zęby, ciasne przestrzenie międzyzębowe, a także implanty, mosty i aparaty ortodontyczne.

Irygator dentystyczny jest dostępny w wersji stacjonarnej, bezprzewodowej oraz przepływowej (ze specjalnym podłączeniem do kranu). Na co zwrócić uwagę przy kupnie tego urządzenia?
Przede wszystkim należy dopasować irygator do swoich potrzeb i w tym celu warto przyjrzeć się różnicom między poszczególnymi wersjami tego urządzenia.

Stacjonarny irygator dentystyczny jest dość duży, jego dominującą częścią jest baza, której składową jest pojemnik nawet na 600 ml płynu. Takie rozmiary wymagają znalezienia dla niego miejsca w łazience. Poza tym w przypadku podróży i wyjazdów, z uwagi na duże gabaryty zazwyczaj zostawiamy go w domu. To tyle, jeśli chodzi o wady. Natomiast dużą zaletą tego irygatora jest wysokie ciśnienie strumienia wody używanego do oczyszczania jamy ustnej oraz możliwość umycia wszystkich przestrzeni międzyzębowych bez konieczności uzupełniania zbiornika.

Irygator stacjonarny jest wyposażony we wtyczkę i musi być podłączony do gniazdka elektrycznego. Dzięki wymiennym dyszom i końcówkom może służyć całej rodzinie.
Z kolei bezprzewodowy irygator dentystyczny zajmuje mało miejsca, można go zabrać ze sobą w podróż, ale generuje trochę słabsze ciśnienie i ma mniejszy pojemnik na wodę. Takie urządzenie ma wbudowany akumulator oraz osobną stację ładującą. Z uwagi na mały zbiornik wody, podczas oczyszczania jamy ustnej, konieczne będzie ponowne jego napełnienie.

Irygator dentystyczny podłączony do kranu (przepływowy) nie wymaga baterii ani gniazdka elektrycznego. W zestawie jest kilka końcówek, więc również tutaj może z niego korzystać kilka osób z rodziny. Konieczny jest samodzielny montaż tego urządzenia i znalezienie w pobliżu zlewu miejsca na ulokowanie końcówek od irygatora.

Irygatory różnią się między sobą, dzięki czemu możemy wybrać taki, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Niezależnie od rodzaju urządzenia, wszystkie irygatory wymagają regularnego czyszczenia oraz wymiany dysz według terminów zawartych w instrukcji. Zwykle wymiana powinna nastąpić w ciągu miesiąca albo dwóch. W przypadku irygatora zasilanego elektrycznie, konieczne jest używanie go suchymi rękami, aby uniknąć porażenia prądem.