Rozstępy są bardzo nieprzyjemnym problemem estetycznym, który to przede wszystkim związany jest ze zmianami w obrębie skóry właściwej. Skóra właściwa pod wpływem wielu czynników – między innymi starzenia się skóry oraz zmian hormonalnych ulega redukcji, w jej obrębie pojawiają się nacieki zapalne, a włókna kolagenowe ulegają zapalnemu obrzękowi, który finalnie doprowadza do wystąpienia tzw. rozstępów czerwonych. Oferowane przez naszą aptekę preparaty na rozstępy wspomagają proces regeneracji naskórka, wspierają zachowanie właściwej struktury i nawilżenia skóry.

Co powinien zawierać balsam na rozstępy?

Profesjonalny balsam na rozstępy powinien przede wszystkim ograniczać zmiany, które związane są z powstawaniem tzw. rozstępów czerwonych. Są to świeże, aktywne zapalnie zmiany skórne, często zlokalizowane w następujących okolicach:
·        Pośladki,
·        Brzuch,
·        Uda,
·        Ramiona,
·        Fałdy pachowe przednie,
·        Okolica krzyżowa,

Po fazie aktywnej, która może trwać nawet kilka miesięcy dochodzi do wygaszenia stanu zapalnego i zastąpienia prawidłowych włókien kolagenowych przez tkankę włóknistą – czyli bliznę. Dobry balsam na rozstępy powinien wygaszać tego rodzaju procesy, ograniczając nasilenie stanu zapalnego i redukując szkodliwe zmiany w obrębie skóry właściwej, które to finalnie doprowadzają do powstania zaniku włókien kolagenowych.

Klasyczny balsam na rozstępy zawierać może różnego rodzaju składniki roślinne i organiczne – np. masło Shea, masło kokosowe lub ekstrakty z nasion słonecznika. Wiele z tych preparatów może być bez problemu stosowanych w trakcie ciąży (wiele rozstępów rozwija się w trakcie ciąży, wskutek powiększania się wymiarów ciała oraz wysokich stężeń hormonów).

Dodatkowo, balsam na rozstępy zawierać może:
·        Ekstrakt z bluszczu,
·        Wyciągi ze skrzypu,
·        Tokoferol (witaminę E),
Potencjalnie wszystkie składniki balsamów przeciw rozstępowych powinny przede wszystkim stymulować aktywną odpowiedź fibroblastów. Są to komórki tkanki łącznej, które odpowiadają za produkcję kolagenu – właśnie tego składnika, który jest tracony w rozwoju rozstępów.

Przy rozstępach należy działać szybko!

Szybko zastosowany odpowiedni balsam na rozstępy powinien ograniczyć ryzyko utrwalenia się rozstępów pod postacią tzw. rozstępów białych, które możliwe są do usunięcia jedynie za pośrednictwem specjalnych zabiegów laserowych. Warto o tym pamiętać i dobrze aktualnie wybrać innowacyjne techniki terapeutyczne. Rozwiązań jest naprawdę bardzo wiele i dobrze się tym zainteresować już dzisiaj.