Wiele osób zimą tęskni za kawałkiem zieleni wokoło. Jeśli kochasz różne rośliny i pragniesz się nimi cieszyć również w okresie kiedy za oknem leży śnieg, to możesz stworzyć swój własny ogród zimowy. Dobór roślinności powinien być uwarunkowany warunkami, w których czują się dobrze. Jeśli masz dom, w którym pragniesz stworzyć sobie swój zielony kącik, to sprawdź, które będą odpowiednie. Przyjemny czas, można również spędzić np. w takich miejscach jak ogrody zimowe Szczecin, znajdujące się w ich galeriach handlowych. To przebywanie blisko natury wpływa na nas uspokajająco i relaksująco. Możesz mieć jej kawałek we własnym domu, jeśli tylko chcesz.

Ogrody zimowe – ulubiony zielony kącik

W ogrodzie zimowym możemy wypoczywać przez cały rok, co jest niezaprzeczalnie wielkim plusem. Możemy odpoczywać w nim gdy za oknem pada deszcz jesienią lub śnieg zimą. Jakie kwiaty będą odpowiednie? Przede wszystkim takie, które nam się podobają. Wziąć też trzeba pod uwagę rośliny, które dostaliśmy w prezencie. Jakie zatem wybierać rośliny do ogrodu zimowego? Należy z rozsądkiem podejść do kwiatów, jeśli mamy małe dzieci. Powinny one być w takim miejscu, aby maluch nie miał do nich bezpośredniego dostępu. Innym czynnikiem bezpieczeństwa jest posiadanie zwierząt. Wybierając rośliny do naszego ogrodu zimowego, skupmy się na tych, które nie są trujące dla naszych pupili.

Rośliny pasujące do ogrodu zimowego

To, jakie rośliny będziemy mieć w swoim kąciku zieleni, zależy przede wszystkim od nas, od naszych preferencji. Zależy to również warunków, jakie mamy i jakie możemy zapewnić naszym przyszłym kwiatom. Jest to o tyle ważne, że każda roślina różni się pod kątem jej wymagań i warunków, jakich potrzebuje do odpowiedniego wzrostu. Są kwiaty, które mają mniejsze wymagania, ale są i takie, które potrzebują dużo uwagi. Planując nasz ogród zimowy, weźmy też pod uwagę stronę świata, na którą będzie on wychodził, ponieważ od tego jest zależne, ile czasu nasze rośliny będą miały dostęp do światła słonecznego. To kryterium warunkuje jakie rodzaje zieleni możemy mieć w swoim kąciku. Przykładowe rośliny, jakie możemy hodować w zależności od umiejscowienia ogrodu zimowego, przedstawia się następująco:

  • ogród zimowy od strony północnej: bluszcz, hortensje, fuksje;
  • ogród zimowy od strony południowej: zielistki, fikusy, szeflery;
  • ogród zimowy od strony wschodniej: filodendrony, paprocie, hortensje;
  • ogród zimowy od strony zachodniej: zamiokulkasy, bluszcz, skrzydłokwiaty.