Chyba każdy z nas przechodzi w swoim życiu okres ,,brzydkiego kaczątka”, kiedy to nasze ciało się zmienia, jest nieco mniej kształtne, wygląda jak by zastygło między wiekiem dziecięcym a dojrzałym. To normalne, najczęściej też przechodzimy to dość szybko. Niektóre osoby są jednak tak wrażliwe na punkcie swojego wyglądu, że uważają się za brzydkie przez wiele lat, czasem nawet całe życie. A jako, że współczesny kanon piękna promuje szczupłe osoby, wszyscy, którzy mają nieco więcej kilogramów popadają z tego powodu kompleksy. Dlatego też diety stają się niezwykle popularne także wśród nastolatków.

Jeśli masz zamiar odchudzić się o rozmiar czy dwa, wiedz, że konieczne jest posiadanie planu diety. I nie chodzi o to, byś go wydrukowała z Internetu. Nic ci nie da plan wydrukowany, kiedy np. już pierwszego dnia rano, zauważysz, że nie masz w lodówce połowy koniecznych produktów.

Najlepiej by było, gdybyś plan swojej diety omówiła z dietetykiem lub chociaż studentką, absolwentką kierunków związanych z żywieniem. Są to osoby, które potrafią trzeźwym okiem ocenić czy i jeśli tak, to jakiej diety potrzebujesz. Przede wszystkim potrafią także tak skonstruować plan Twojej diety, żebyś nie czuła się głodna, osłabiona, zmęczona dietą. Dieta musi być też dla Ciebie bezpieczne, a źle dobrana, restrykcyjna dieta może być równie opłakana w skutkach jak kilkudniowa głodówka. Omdlenia czy krwotoki z nosa przy nieprawidłowej diecie są czymś normalnym. Równie częściej zdarza się, że zarzucamy dietę, bo po prostu nie jesteśmy w stanie przez kilka dni jeść tego samego – i nic dziwnego, monotonne diety są nie tylko nużące, ale tak naprawdę nie do końca zdrowe. Jeśli więc słyszysz o wspaniałych efektach diety kapuścianej, słonecznikowej czy jakiejkolwiek innej opartej w dużej mierze na jednym składniku – odpuść sobie. Nawet jeśli lubi kapustę, ogórki czy jakikolwiek inny składnik, po jedzeniu do kilka dni pod rząd, będziesz go miała powyżej dziurek w nosie. Poza tym dieta oparta na jednym składniku jest uboga w inne minerały i witaminy i może prowadzić do poważnych zaburzeń.
Układając swój plan diety z dietetykiem albo absolwentką kierunków związanych z żywieniem masz też pewność. Nie jest też dobrym rozwiązaniem samowolne stosowanie suplementów diety, herbatek itp. Poza tym osoba, która zna się na rzeczy, pomoże Ci ułożyć taki plan, diety, który sprawi, że nie będzie ona dla Ciebie męcząca. Ważne jest by w planie takim znalazły się informacje dotyczące pory posiłków ich wielkości, kaloryczności, informacje o Twojej wadze początkowej, o stanie Twojego zdrowia, a także o tym, jakich produktów nie masz zamiaru jeść, bo po prostu ich nie znosisz. Zastosowanie w diecie np. brukselki, której nienawidzisz, mija się z celem. Najpewniej i tak nie zaczniesz jej jeść, a w ten sposób cały plan może spalić na panewce. W swój plan wpisz inne źródło żelaza. W planie takim możesz też umieścić informacje typu: nie jedz po 18:00 albo motywacyjne – już 18-stego stycznia studniówka. Najważniejsze jest by plan diety był dobrany do Ciebie, wisiał w widocznym miejscu i przede wszystkim, byś go przestrzegała.