Awaria uszczelki pod głowicą to niestety jeden z tych problemów, które mogą spowodować poważne konsekwencje dla całego silnika. Jeżeli dostrzeżemy symptomy, które wskazują na jej uszkodzenie nie ignorujmy ich. Choć mogą być mylące, zaniedbanie ich może być niebezpieczne i kosztowne.

Czym jest uszczelka pod głowicą?

Pod tym tajemniczym określeniem kryje się element oddzielający blok silnika od głowicy. Oddziela on przepływ oleju od płynu chłodniczego. Jednocześnie dba o to, aby olej napędowy nie dostał się do cylindrów. Uszczelka jest wykonana z bardzo wytrzymałych materiałów, które wytrzymują pracę w temperaturze kilkuset stopni, a także pod wysokim ciśnieniem. Na szczęście, ten element nie psuje się łatwo i częściej wynika z wadliwego użytkowania lub błędu fabrycznego producenta niż samej eksploatacji części.

Jak poznać usterkę uszczelki pod głowicą?

Do najczęstszych symptomów należą falujące, nierówne obroty silnika (problem może doraźnie ustąpić po rozgrzaniu się silnika). O problemie z uszczelką świadczy także nadmierne przegrzewanie się silnika. Jeżeli dostrzeżemy któryś z tych symptomów, koniecznie sprawdźmy układ chłodniczy. Być może uszkodzeniu uległ wentylator albo należy uzupełnić płyn chłodniczy. Jeżeli to nie pomaga, koniecznie sprawdźmy uszczelkę.

Objawami uszkodzonej uszczelki jest także biały dym dobywający się z rury wydechowej. Nie jest to jednak reguła, gdyż takie same efekty daje zastosowanie złej mieszanki paliwa lub korzystanie z niewyregulowanej instalacji gazowej.

Wymiana uszczelki to dosyć skomplikowany proces, który wymaga demontażu także kilku innych części (między innymi paska rozrządu). Jeżeli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy, znacznie bezpieczniej jest zlecić naprawę specjaliście. Niestety to dosyć droga naprawa. Sama wymiana uszczelki na ogół kosztuje kilkaset złotych, a jeżeli łączymy to ze sprawdzeniem jej szczelności lub wymianą demontowanych podzespołów, koszt potrafi wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych.

Używane auta z gwarancją – Czy to dobre rozwiązanie

Jeżeli zdecydujemy się na zakup auta używanego, warto poszukać firmy, która oferuje sprzedaż gwarancji. Na rynku od kilku lat funkcjonują firmy, które specjalizują się w sprzedaży gwarancji do aut używanych. Początkowo usługa była dostępna jedynie dla przedsiębiorców, ale stopniowo zaczęła być także oferowana konsumentom. Jak to działa? Na podstawie szczegółowej analizy historii auta, (historii wypadkowej, napraw, przebiegu, stanu technicznego i wieku) gwarant udziela ochrony na określone części na ustalonych warunkach (może to być na przykład ograniczenie napraw do serwisów ASO). Warto ustalić, czy gwarancja obejmuje także swoim zakresem uszczelkę pod głowicą. Dzięki temu istnieje szansa, że w przypadku jej uszkodzenia nie będziemy musieli ponosić z tego tytułu wydatków.