Nie ma co ukrywać, że nietrzymanie moczu jest dość wstydliwym schorzeniem, dlatego wiele osób trafia do lekarza za późno. Oczywiście, leczenie można rozpocząć zawsze, ale jest o wiele skuteczniejsze, gdy pojawiają się pierwsze symptomy nieprawidłowości w układzie moczowym.

Skąd się to bierze?

Przyczyn schorzenia może być sporo, ale najbardziej narażone są na nie kobiety w czasie menopauzy (zaburzona gospodarka hormonalna) lub po jej zakończeniu, oraz mężczyźni mający problemy z prostatą. Czynnikiem wpływającym na nietrzymanie moczu mogą być różnego choroby np. cukrzyca, nerwica problemy z sercem. Często dzieje się tak po przebytych urazach, zabiegach ginekologicznych, ale też w przypadku nieprawidłowości związanych z cewką moczową. Za nietrzymanie moczu mogą być odpowiedzialne także różne schorzenia układu moczowego np. zapalenia pęcherza, ale też zaparcia i przyjmowanie niektórych leków. Nie każdy wie, że choroby neurologiczne mogą być także źródłem problemów z pęcherzem. Przyczyn jest mnóstwo. Niektóre z nich powodują przejściowe problemy z nietrzymaniem moczu, inne zdecydowanie dłuższe, przechodzące w trwałe schorzenie.

Długotrwałe nietrzymanie moczu

Bardzo często borykają się z tym problemem kobiety po ciąży. Po porodzie może dojść do obniżenia narządów rodnych i ucisków na pęcherz, a bardzo często zaburzona zostaje w organizmie gospodarka hormonalna. Nietrzymanie moczu często towarzyszy też ludziom starszym, u których obserwuje się spadek napięcia mięśni, a wtedy pęcherz nie jest w stanie utrzymać moczu przed wypróżnieniem. Często można się spotkać w takich przypadkach z określeniem pęcherz nadreaktywny.

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu

Na pewno nie jest łatwo, ale zawsze pomaga zmiana stylu życia. Po pierwsze bardzo ważne jest, aby wyeliminować wszelkie używki, lub mocno je zminimalizować. Palenie papierosów powoduje n.p. gorsze ukrwienie narządów wewnętrznych w tym mięśni. Po drugie należy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Nie można też zapomnieć o aktywności fizycznej, wzmacniającej dno mięśni miednicy, a także samokontroli pęcherza. Czasami konieczna jest pomoc psychologa, który pomoże nauczyć się funkcjonować na co dzień z tą przykrą dolegliwością, jaką jest nietrzymanie moczu.

Bardzo pomocne okazują się także różne preparaty bez recepty. Wśród nich znajdują się m.in. suplementy diety z wyciągami roślinnymi, np. z soi czy pestek dyni. W tych cennych składnikach zawierają się fitoestrogeny czy izoflawony, wspierające funkcjonowanie układu moczowego. Nie brakuje w nich także potrzebnych witamin, czyli np. C, D i B12, niezbędnych do prawidłowej pracy układu moczowego i nerwowego.