Wiosenne ocieplenie sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Częściej spędzamy czas w otoczeniu budzącej się natury, szczególnie tej w ogrodzie. By to miejsce miało swój wyjątkowy klimat a przebywanie w nim łączyło się wyłącznie z przyjemnością i relaksem, trzeba go odpowiednio zaaranżować. Tu oprócz dodatków niezbędne wyposażenie domu to meble ogrodowe. Niezastąpione w swojej funkcji. Zapewniają wygodę podczas odpoczynku, tworzą miejsce do spotkań w gronie rodziny i znajomych czy podkreślają piękno całego ogrodu. Relaks przy ulubionej książce a może odprężenie z filiżanką smacznej kawy? Jeśli w swoim domu masz komfortowe meble ogrodowe swoje ulubione zajęcia zechcesz robić również na zewnątrz!

Najpopularniejsze meble ogrodowe

Wypoczywać w ogrodzie czy na balkonie można na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, na jakie meble się zdecydujemy. A wybór jest naprawdę duży. Od pojedynczych sprzętów aż po całe komplety. Jakie są najpopularniejsze meble ogrodowe? Przygotowujące kompleksowe wyposażenie domu należy pamiętać o poniższych meblach:

Krzesła ogrodowe – najpopularniejsze i najbardziej praktyczne. Z ich pomocą urządzimy zarówno duży ogród jak i malutki balkon. Krzesła można wykorzystać praktyczne wszędzie, więc jest to absolutna podstawa, jeśli chodzi o wyposażenie domu w meble ogrodowe. Bez względu na to, z jakiego materiału krzesło jest wykonane, warto umieścić na nich dodatkowe poduszki, dzięki którym staną się bardziej komfortowe.

Stoły ogrodowe – wraz z krzesłami są praktycznym zestawem do ogrodu. Mają różnorodne wielkości – bez problemu możemy znaleźć małe stoliki do niewielkiej przestrzeni lub duże stoły, które mają pomieścić wielu gości.

Leżaki plażowe – bardziej wielofunkcyjna alternatywa dla krzeseł. Można na nich nie tylko siedzieć i wypoczywać, ale też spać i opalać się, co na zwykłym krześle wydaje się być mniej komfortowe. Przydatną cechą leżaka jest możliwość regulacji oparcia, co pozwoli jeszcze lepiej dostosować go do naszej wygody.

Ławki ogrodowe – to miejsce do wypoczynku dla kilku osób. Ławeczka w ogrodzie czy na balkonie zajmuje mniej miejsca niż kilka krzeseł a pełni te same funkcje. Ławki mogą być proste – z drewna czy metalu lub urozmaicone ciekawym zdobieniem, przez co cała aranżacja nabierze wyjątkowego charakteru.

Huśtawki ogrodowe – niezbędne wyposażenie domu dla osób posiadających dzieci. Dorośli kołysząc się na dużej huśtawce, przypominają sobie czasy swojego dzieciństwa. Można uznać je jako dodatkowe siedzisko dla gości. Huśtawki ogrodowe często występują w wersji dla 3 osób oraz są wyposażone w daszki, które chronią przed nadmiernym słońcem.

Hamaki – ich montaż jest nieco bardziej wymagający, ponieważ trzeba mieć stabilne punkty, by móc zamocować końcówki hamaku. Przyjemność z przyjemnego kołysania się w pozycji leżącej jest jednak tak duża, że coraz więcej osób decyduje się na taki mebel do ogrodu. Często możemy też spotkać krzesło hamakowe, które również się kołysze, ale w pozycji siedzącej. Taki mebel chętnie wykorzystuje się również w nowoczesnych wnętrzach.

Fotele bujane – to nieco luksusowe wyposażenie domu. Mają formę nowoczesnego hamaku, które nie trzeba nigdzie montować – wystarczy postawić w domu czy ogrodzie. Sekret tkwi w ich solidnej konstrukcji, która pozwala na kołysanie się w pozycji półleżącej. Całość dopełnia daszek, który ma być ochroną przed nadmiernym słońcem.

Parasole ogrodowe – bez nich nie obejdzie się prawdziwy ogród i balkon. Przede wszystkim chronią przed słońcem oraz sprawiają, że wypoczynek jest bardziej przyjemny i bezpieczny. Nowoczesne modele są osadzone na bocznej nodze, posiadają regulację wysokości parasola czy są rozkładane za pomocą kołowrotka.

Wyposażenie domu w Komplety wypoczynkowe do ogrodu

Odpoczywając w ogrodzie możemy korzystać z gotowych zestawów mebli. Ich zaletą jest jednolity styl czy możliwość użytkowania przez większą ilość osób. Najpopularniejsze komplety wypoczynkowe do ogrodu to przykładowo komplet krzeseł ze stołem – w zestawie stół o różnej wielkości i krzesła, zwykle na 6 – 8 osób lub więcej. Ciekawą propozycją jest też niewielki stolik np. z dwoma fotelami, który tworzy idealny kącik na relaks przy kawie lub herbacie. Niezwykle komfortowy jest zestaw kanapy z fotelami i ławą. Na tarasie, werandzie czy dużym balkonie będzie doskonale wyglądać również narożnik. A jakie meble do ogrodu dla dzieci? Najlepiej zgrabne krzesełka ze stoliczkiem i parasolką chroniącą przed nadmiernym słońcem.

Jak kupować meble ogrodowe?

Wybierając meble ogrodowe z pewnością trzeba wziąć pod uwagę ich wykonanie. Dużą popularnością cieszą się meble z drewna lub technorattanu. Ten drugi materiał jest niezwykle wytrzymały i odporny na wiele szkodliwych czynników typu wilgoć, tłuszcz, alkohol czy promieniowanie UV. Do jego zalet można zaliczyć też łatwość czyszczenia i trwałość koloru. Warto wybierać też meble ze stelażem aluminiowym odpornym na korozję a przy tym niezwykle lekkim, co znacznie ułatwia ich przenoszenie i przechowywanie. Meble, które mają poduszki są bardziej wygodne. Ważne, by miały one zdejmowane pokrowce, które można wyprać. Należy pamiętać, że warto zainwestować w solidne i trwałe wyposażenie domu w postaci mebli ogrodowych, gdyż dzięki temu będą nam służyć latami, a co za tym idzie będziemy bardziej dbać o naszą planetę.

Jak dbać o wyposażenie domu – meble ogrodowe?

Meble ogrodowe przede wszystkim trzeba regularnie czyścić. Do tego wystarczy zwykła ściereczka i delikatne środki myjące. Trzeba pamiętać o tym, że drewno nie lubi dużej ilości wody a więc mycie myjką ciśnieniową lepiej zarezerwować dla mebli wykonanych przykładowo z rattanu czy technorattanu. Podczas mycia należy zadbać o każdą szczelinę i zakamarki. Najlepiej z ich czyszczeniem poradzi sobie szczoteczka do zębów. Kompletne wyposażenie domu to takie, w którym posiadamy strefę i meble do relaksu na świeżym powietrzu.