Syrop na kaszel – zrób go sam!

Uporczywy kaszel skutecznie uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Można sobie z nim poradzić na wiele sposobów – od inhalacji po farmaceutyki dostępne w aptece. Niemniej, niejednokrotnie zdrowszą i tańszą alternatywą dla tradycyjnych wyrobów aptecznych są te, które można przygotować samemu w domu. Te naturalne niczym nie ustępują gotowym produktom, ich wykonanie zajmuje kilka minut i bazują na produktach, które z łatwością znajdziemy w każdej kuchni. Co więcej, są uniwersalnym rozwiązaniem sprawdzającym się w przypadku kaszlu mokrego, jak i suchego. Jak przygotować domowy syrop?

Domowy syrop z cebuli 

Syrop z cebuli to jeden z najskuteczniejszych i powszechnie znanych domowych przepisów stosowanych od wieków. Cebula posiada silne właściwości bakteriobójcze. Dodatkowo, wywiera doskonały wpływ na układ immunologiczny człowieka z racji zawartości witaminy C, A oraz PP oraz minerałów, takich jak magnez, siarka, krzem czy fosfor. Co ważne, syrop ten można podawać dzieciom oraz kobietom w ciąży.

Przygotowanie:

Dużą cebulę, pokrojoną w krążki należy zasypać łyżką cukru i odstawić pod przykryciem na kilka godzin. Po tym czasie powstaje gotowy syrop, który można pić kilka razy dziennie.

Domowy syrop z buraka

Buraki (zarówno te tradycyjne słodkie czerwone, jak i cukrowe) zawierają w sobie szereg dobroczynnych minerałów (np. magnez, wapń, kwas foliowy, żelazo czy potas) oraz witamin (C, A, E, K oraz te z grupy B). Z uwagi na to są doskonałym środkiem przeciwzapalnym i bakteriostatycznym, wspomagającym jednocześnie prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego człowieka. Syrop z buraka na kaszel suchy jak i mokry sprawdzi się idealnie.

Przygotowanie:

Syrop z buraków można przygotować na dwa sposoby:

  1. Do jednego dużego buraka, startego przy pomocy tarki o dużych oczkach należy dodać łyżkę cukru lub miodu. Gotową miksturę trzeba odłożyć w ciepłe miejsce na kilka godzin (dopóki burak nie wypuści soku).
  2. Starty na tarce o dużych oczkach burak z dodatkiem łyżki cukru lub miodu należy gotować na wolnym ogniu przez 15 – 20 minut. Co ważne, syropu nie można zagotować ponieważ wówczas utraci on swoje cenne właściwości. Syrop jest gotowy do spożycia zaraz po wystygnięciu.

Syrop z buraka, podobnie jak ten z cebuli, może być stosowany przez dzieci (choć wybierając opcję z miodem należy mieć na uwadze fakt, że wedle zaleceń WHO dzieciom do pierwszego roku życia nie powinno się podawać miodu) i kobiety ciężarne.

Syrop z tymianku 

Tymianek jest znany i stosowany w kuchni od wieków, nie tylko przez wzgląd na walory aromatyczne, ale także prozdrowotne. Jest to naturalny antybiotyk, który działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i aseptycznie (chroni przed zakażeniami). Ponadto zawiera szereg dobroczynnych witamin (w tym witaminę A, B6 czy C) oraz minerałów (jak np. żelazo, magnez, wapń, cynk, fosfor i potas) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Przygotowanie:

Szklankę cukru lub miodu należy zalać szklanką wody. Następnie dodać garść świeżych listków tymianku (lub ok. 10g suszu) i delikatnie gotować na wolnym ogniu do czasu rozpuszczenia się słodu. Syrop jest gotowy do spożycia wraz z wystygnięciem. Można go stosować kilka razy dziennie i podawać dzieciom oraz kobietom w ciąży.