Niezłe zarobki w bezpiecznej lokalizacji? Sprawdź Czechy jako atrakcyjne miejsce zatrudnienia
Choć w Polsce notujemy najniższy od trzydziestu lat wskaźnik bezrobocia, a pracodawcy poszukują rąk do pracy i zamieszczają na portalach i w serwisach HR coraz ciekawsze ogłoszenia, praca za granicą wciąż pozostaje atrakcyjnym sposobem na zarobkowanie. Zmienił się jednak styl poszukiwania i najchętniej wybierane opcje. Jak zmieniły się kierunki zarobkowej emigracji Polaków?
Przede wszystkim Brexit, ale nie tylko
Największa społeczność składająca się osób, które wyemigrowały z Polski na stałe po roku 2004, wciąż mieszka w Wielkiej Brytanii. Przebywają poza granicami na stałe, a tematem numer jeden wśród nich są obawy o status i prawa obywatelskie w sytuacji, gdy Wyspiarze postanowili opuścić Unię Europejską. Znacznie ograniczyło to również przybywanie nowych polskich pracowników do UK, nawet jeśli chodzi o pracę tymczasową czy sezonową.
Coraz atrakcyjniejsze kilkutygodniowe turnusy
Ten trend jest coraz bardziej widoczny w strategii biur pośrednictwa pracy, które organizują wyjazdy za granicę. Większą część tortu stanowią anonse dotyczące kilkutygodniowych turnusów z możliwością przedłużenia. Wynika to również z faktu, że pracownicy wolą rozeznać się w rzeczywistych warunkach zatrudnienia już na miejscu. Jeśli zakwaterowanie, dojazdy, organizacja pracy i przede wszystkim zarobki (przez co rozumiemy również terminowość wypłat) są zgodne z tym, co obiecywały ogłoszenia, chętniej zostaniemy tam na kolejne turnusy. Ale nie na stałe – po intensywnym czasie zarobkowania najchętniej wracamy do kraju. Ma to związek także z poczuciem bezpieczeństwa. Polska powszechnie uchodzi za kraj wolny od zagrożeń, które ostatnio dawała się we znaki mieszkańcom bogatych państw Europy Zachodniej
Blisko, swojsko, przyjaźnie – coraz więcej osób decyduje się na pracę w Czechach
Skoro nie może być daleko, ulubione kierunki sezonowych i okresowych podróży wiodą do sąsiadów. Niemcy od dawna stanowiły najczęściej wybierane miejsce pracy dla naszych rodaków, ale ostatnio chętnie wybieramy również południowych pobratymców. Praca w Czechach jest coraz atrakcyjniejsza finansowo – ten kraj notuje równie wysoki wzrost gospodarczy jak my. Branża motoryzacyjna, górnictwo, hutnictwo, budowlanka, usługi, produkcja oferują całkiem niezłe zarobki, które przez mniejsze niż w Polsce podatki pozwalają zostawić więcej w portfelu. Wystarczy fraza „praca czechy” wpisana w okno wyszukiwarki, by od ręki wyświetliło się kilkanaście aktualnych ofert. Wiele osób decyduje się także na założenie działalności gospodarczej na terenie Czech z powodu minimum biurokratycznych wymogów i ulg dla przedsiębiorców.