Bezdech senny – profilaktyka
Bezdech senny, to poważna choroba, niejednokrotnie lekceważona nawet przez lekarzy. Co robić, aby uchronić się przed skutkami tej choroby lub całkowicie jej uniknąć?
Co należy wiedzieć o bezdechu sennym?
Bezdech senny to choroba polegająca na tym, że podczas snu na krótką chwilę (min. 10 sekund) przestajemy oddychać, bądź nasz oddech spłyca się bardziej, niż powinien, ponadto, saturacja spada o 2-4% bardziej, niż podczas zwykłego stanu spoczynku. Obstrukcyjny bezdech senny jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Według niemieckich badaczy, którzy od lat analizują stan zdrowia kierowców, którzy spowodowali wypadek drogowy, 40% z nich cierpi na bezdech senny.
Skutki bezdechu sennego
Następstwami bezdechu sennego jest nadmierne zmęczenie; niezależnie, od tego, ile się spało, w ciągu dnia jest się bardzo sennym, co może spowodować zaśnięcie za kółkiem. Innymi skutkami bezdechu sennego są: problemy z potencją, problemy z koncentracją, drażliwość i nerwowość, poranny ból głowy. Ponadto, bezdech senny, powodując niedotlenienie organizmu, jest przyczyną innych chorób, takich jak zawały, udary mózgu, choroba niedokrwienna serca czy nadciśnienie tętnicze. Te choroby stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta, dlatego jeśli mamy podejrzenia o bezdech senny u siebie, czym prędzej wstukajmy w przeglądarkę bezdech senny leczenie by dowiedzieć się, gdzie możemy szukać pomocy.
Bezdech senny leczenie
Ważna jest profilaktyka. Pamiętajmy, że nasz tryb życia ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Jeśli jemy tłusto, pijemy dużo alkoholu i nałogowo palimy papierosy, a do tego cierpimy na otyłość czy nadwagę, jesteśmy realnie zagrożeni zachorowaniem na bezdech senny. Powinniśmy zatem żyć zdrowiej, niż dotychczas – wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców, zacząć uprawiać sporty i ograniczyć używki. Jeśli jednak, pomimo zdrowego trybu życia nadal znajdujemy u siebie objawy bezdechu sennego, konieczna może okazać się operacja bądź zakładanie do spania specjalnej maski, normującej oddech. Pamiętajmy o zbadaniu się! Co prawda nie każda chrapiąca osoba cierpi na bezdech, ale to jeden z najwyraźniejszych objawów, więc należy się zbadać.