Praca w UK wymaga od nas rozliczenia tak samo, jak praca w Polsce. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto od razu zebrać niezbędne informacje na temat tego, jak ubiegać się o zwrot podatku z Anglii i dopełnić na czas wszystkich formalności. Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Kwota wolna od podatku
Angielscy pracodawcy co miesiąc potrącają z wypłat zaliczki na podatek dochodowy. Pracownik po powrocie do Polski ma prawo ubiegać się o zwrot podatku z Anglii. Wymaga to złożenia wniosku w brytyjskim urzędzie podatkowym. Taka deklaracja podatkowa musi zawierać listę wszystkich miejsc pracy, w których byliśmy w danym roku zatrudnieni.
Kwota wolna od podatku jest ustalana oddzielnie na każdy rok. Jeśli nie przekroczyliśmy kwoty ustalonej na dany rok, przysługuje nam pełny zwrot. W przypadku, gdy suma dochodów podczas pracy w UK przekroczyła tę kwotę, zwrot podatku z Anglii wciąż nam przysługuje i możemy się o niego ubiegać.
Jakich dokumentów potrzebuję?
Dwa dokumenty, o których nie możemy zapominać to formularz P45 oraz P60. Pierwszy z nich otrzymujemy, kończąc okres zatrudnienia. Znajdują się w nim informacje takie jak całkowita kwota zapłaconego podatku oraz całkowite wynagrodzenie.
Formularz P60 zawiera podobne informacje, jednak otrzymujemy go, gdy podejmujemy pracę na przełomie lat podatkowych (od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku).
Jeśli wyjeżdżamy z Wielkiej Brytanii przed wystawieniem powyższych dokumentów, musimy koniecznie poprosić pracodawcę o przesłanie ich drogą mailową.
Kiedy mogę ubiegać się o zwrot?
O zwrot podatku z Anglii możemy wnioskować już po zakończeniu okresu zatrudnienia. Jeżeli planujemy powrót z Polski do UK w danym roku podatkowym, rozliczenie musimy przełożyć do zakończenia pracy u ostatniego pracodawcy.
Należy również pamiętać, że każdy wyjazd do Anglii wymaga osobnego rozliczenia. Wynika to między innymi z różniących się od siebie wysokości kwoty wolnej od podatku na dany rok.
Zwrot podatku z Anglii a praca sezonowa
Pracownicy sezonowi, którzy nie przepracowali w Wielkiej Brytanii pełnego roku podatkowego lub nie przekroczyli swoimi zarobkami kwoty wolnej od podatku mają największe szanse na otrzymanie zwrotu.
Jeśli zamierzamy pracować w UK u różnych pracodawców, warto zachowywać wszelkie dokumenty oraz dane adresowe miejsca pracy. Będą one niezbędne przy składaniu wniosku o zwrot podatku z Anglii. Musimy bowiem rozliczyć się z całej zarobionej kwoty u wszystkich pracodawców podczas pobytu w Wielkiej Brytanii.
Koszty dojazdu a zwrot podatku z Anglii
Z rozliczenia podatkowego wyłączone są jakiekolwiek inne kwoty niż nasze faktyczne dochody. Nie uzyskamy zatem zwrotu za bilety, rachunki czy inne poniesione w związku z zatrudnieniem koszty.
Zwrot podatku z Anglii – dlaczego warto
O zwrot podatku z Anglii jak najbardziej warto się ubiegać. Mówiąc wprost, są to nasze pieniądze, które zostały odliczone z wypłaty w ramach zaliczki na poczet podatku. Procedura odzyskiwania podatku nie jest trudna, a możemy dzięki niej zyskać od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Aby określić kwotę naszego zwrotu, warto skorzystać z kalkulatora podatkowego.
Jeśli nie mamy głowy do formalności, zawsze możemy zasięgnąć fachowej pomocy. Polskie biura podatkowe na bieżąco współpracują z angielskimi urzędami, dzięki czemu możemy skonsultować się z taką firmą i odzyskać nasz zwrot podatku w prosty sposób i bez większych zmartwień.
Cała procedura zwrotu podatku może trwać od 2 do 4 miesięcy. Warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać na swój przelew.