Jeśli nie wiesz jak malować ściany i wydaje Ci się, że jest to naprawdę trudnym zadaniem, bo nigdy wcześniej tego nie robiłeś prawda jest taka, iż to wcale nie jest aż takie skomplikowane. Jeśli chcesz wiedzieć jak do tego podejść i od czego zacząć – czytaj dalej.

Przed malowaniem: przygotowanie

Na początek usuń wszystkie zasłony, gniazdka i inne elementy ruchome, które są w obrębie ściany. Oczywiście też usuń jak najwięcej mebli z pokoju, a następnie zsuń pozostałe meble na środek pokoju i zabezpiecz je specjalną folią. Nie ulegaj pokusie, by zacząć malować, zanim pokój będzie całkowicie przygotowany, bowiem chociaż czyszczenie i przygotowanie tego wszystkiego może wydawać się nudne, jest to niezbędne do uzyskania pięknie pomalowanych ścian.

Jak malować ściany niczym profesjonalista?

Kolejny krok jest bardzo istotny, a wiele osób zastanawiających się jak malować ściany o nim zapomina. Otóż musisz napełnić wiadro wodą i środkiem do czyszczenia ogólnego przeznaczenia, a następnie zanurz gąbkę w roztworze i oczyść ściany. Pozwól im wyschnąć zanim zabierzesz się za właściwe malowanie.

To jeszcze nie koniec przygotowania! Zanim sięgniesz po pędzel koniecznie wypełnij wszystkie otwory na gwoździe lub wgniecenia w ścianie za pomocą szpachelki, wygładzając je jak najlepiej potrafisz. Pozwól, aby uzupełnione obszary wyschły, a następnie wygładź je drobnoziarnistym papierem ściernym. Przetrzyj lekko wilgotną ściereczką z mikrofibry, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

Dopiero teraz możesz zabrać się za malowanie – otwórz farbę i wlej trochę do kuwety malarskiej. Następnie zanurz średni pędzel w farbie – tak głęboko, aż pokryje się dolną połowę włosia. Pozwól, aby nadmiar farby wykapał do pojemnika przed wyjęciem pędzla. Teraz możesz zabrać się za malowanie – zaczynając od brzegów ściany, niejako je „odcinając: od reszty.

Jeśli zależy Ci na tym, by maksymalnie równomiernie rozprowadzić farbę na ścianie – zamiast pędzla użyj wałka. W ten sposób też będzie dużo łatwiej usunąć nadmiar farby.