Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Koty są z natury bardzo czyste i jest szansa, że zanim zaczniesz zastanawiać się jak nauczyć kota korzystać z kuwety – Twój kociak nauczy się już tego od swojej matki. Wszystko, co musisz zrobić, to kupić kuwetę na tyle dużą, aby kociak mógł się w niej swobodnie poruszać i napełnić ją wystarczającą ilością ściółki.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety w najlepszy sposób?

Pamiętaj, wypadki się zdarzą. Nawet najmądrzejszy kociak może zaliczyć sporadyczny wypadek. Cokolwiek robisz, nie każ go. To co możesz zrobić to chwalić za każdym razem, kiedy korzysta z kuwety, a nawet możesz zaoferować niewielką nagrodę np. ulubioną przekąskę.

Rozpoczęcie nauki

Jak nauczyć kota robić do kuwety? Jako ogólną wytyczną zapamiętaj, że zawsze lepiej mieć o jedną kuwetę więcej niż liczba kotów w domu. Na przykład gospodarstwo domowe z dwoma kotami powinno mieć trzy kuwety dla ułatwienia im do nich dostępu. Po przybyciu kociaka do nowego domu, natychmiast pokaż mu, gdzie znajdują się jej kuwety. Uważnie obserwuj swojego kociaka na początku i pamiętaj, aby umieścić go tam po posiłku, jeśli zobaczysz, że kotka zaczyna węszyć, kucać czy ogólnie się zachowywać jakby się jej chciało załatwić potrzebę fizjologiczną.

Co jeszcze należy robić, aby nauczyć kota korzystać z kuwety?

Najlepiej umieścić kuwety w spokojnych miejscach, do których kociak może łatwo dotrzeć. Powinny się znajdować z dala od hałaśliwych urządzeń gospodarstwa domowego. Umieść kuwetę też z dala od kociego legowiska, w miejscu, które jest dość prywatne. Nie zapomnij też o regularnym opróżnianiu kuwety, bo naprawdę Twój kotek nie będzie chciał jej używać, jeśli nie jest czysta.

Czego nie robić?

Nie stosuj środków dezynfekujących i wybielaczy, aby wyczyścić kuwetę. Niektóre środki dezynfekujące są toksyczne dla kotów, dlatego najlepiej używać tylko gorącej wody i detergentu. Dodatkowa wskazówka jest taka, aby nie podejmować się czyszczenia kuwety, jeśli jest się w ciąży. Pozwoli to zminimalizować ryzyko toksoplazmozy, która, choć bardzo rzadko, może powodować poważne problemy u nienarodzonych dzieci